menstruacja

 • Podpaski zamiast kwiatów. Nietypowa prośba pary młodej zaskoczyła gości
 • Mężczyźni testowali symulator okresu. Ich reakcja mówi więcej niż tysiąc słów

  Mężczyźni testowali symulator okresu. Ich reakcja mówi więcej niż tysiąc słów

  Ból podczas miesiączki niektóre kobiety wręcz paraliżuje. Często mężczyźni tego nie rozumieją i bagatelizują problem, mówiąc "daj spokój, na pewno nie boli aż tak bardzo". Kanadyjską firmę Somedays postanowiła pokazać kilku śmiałkom, z czym muszą zmagać się kobiety w trakcie okresu. Reakcja ochotników mówi sama za siebie.

  Agnieszka Matracka
 • Opalanie podczas okresu może być niebezpieczne. Eksperci przestrzegają przed fatalnymi skutkami
 • Hiszpania chce wprowadzić urlop dla kobiet odczuwających bolesne miesiączki

  Hiszpania chce wprowadzić urlop dla kobiet odczuwających bolesne miesiączki

  Hiszpania jako pierwsza w Europie planuje wprowadzić zwolnienie lekarskie dla kobiet odczuwających silne bóle miesiączkowe. Co ciekawe, w szczególnych przypadkach prawo do wolnego z powodu menstruacji ma być wydłużone nawet do pięciu dni roboczych w miesiącu.

  Natalia Kondratiuk-Świerubska
 • Tabu, stygmatyzacja i zasłona milczenia. 'Gdy powiedziałam dziadkom, czym się zajmuję, zapadła cisza'

  Tabu, stygmatyzacja i zasłona milczenia. "Gdy powiedziałam dziadkom, czym się zajmuję, zapadła cisza"

  Miliony kobiet na całym świecie są upokarzane, stygmatyzowane i wykluczane społecznie tylko dlatego, że dostały miesiączkę. W wielu kulturach uznawane są za nieczyste. Do tego dochodzi jeszcze ubóstwo menstruacyjne. I pewnie myślisz, że problem dotyczy krajów Globalnego Południa. Nic bardziej mylnego. Być może twojej koleżanki, sąsiadki, znajomej nie stać na zakup środków higienicznych. O ubóstwie menstruacyjnym rozmawiam z Emilią Kaczmarek, pomysłodawczynią projektu społecznego #Akcja Menstruacja.

  Urszula Abucewicz
 • Kolor krwi podczas miesiączki, a stan zdrowia. Te odcienie mogą być symptomem choroby

  Kolor krwi podczas miesiączki, a stan zdrowia. Te odcienie mogą być symptomem choroby

  Od jasnoróżowego przez czerwony aż po czarny. Choć często niestety nie mówi się o tym głośno, to kolor krwi miesiączkowej jest bardzo istotnym elementem, na który każda kobieta powinna zwracać szczególną uwagę. Jak się okazuje, może on bowiem wiele zdradzić na temat naszego zdrowia, a tym samym pomóc zapobiec chorobom.

  Alekspaw
 • Miesiączka w bajce dla dzieci. Mama czeka na córkę z podpaskami, jest gotowa na rozmowę
 • Co oznacza kolor krwi podczas miesiączki? Mówi o twoim zdrowiu więcej niż myślisz

  Co oznacza kolor krwi podczas miesiączki? Mówi o twoim zdrowiu więcej niż myślisz

  W szkołach czy wielu domach cały czas o miesiączce mówi się zbyt mało lub (co gorsza) wcale nie porusza się tego tematu. Nic więc dziwnego, że wiele kobiet i dziewczyn nie ma pojęcia, jakiego koloru powinna być krew menstruacyjna, a co powinno być powodem do niepokoju. Warto się jej przyglądać, bo może dostarczyć wielu cennych informacji dotyczących stanu zdrowia.

  jw
 • Szkoła odmówiła usprawiedliwienia nieobecności z powodu bólu miesiączkowego. 'To problem społeczny'
 • Urlop menstruacyjny - czy jest płatny? 'Cudownie, że kobieta może być kobietą'
 • Wprowadziła urlop menstruacyjny w firmie. 'Jakby pod wpływem hormonów budził się we mnie inny człowiek'

  Wprowadziła urlop menstruacyjny w firmie. "Jakby pod wpływem hormonów budził się we mnie inny człowiek"

  Od 2016 roku w prowincji Anhui we wschodnich Chinach obowiązują nowe przepisy umożliwiające kobietom zwolnienie się z pracy z powodu dolegliwości menstruacyjnych. Urlop menstruacyjny można wziąć co miesiąc - do dwóch dni za okazaniem zaświadczenia od lekarza. Anhui było trzecią prowincją, po Shanxi i Hubei, w której obowiązuje urlop menstruacyjny. Na Zachodzie ten problem dopiero zaczyna być zauważany. Zdaniem wielu osób takie rozwiązanie jest bardzo trudne do wprowadzenia.

  nates
 • Jak wywołać okres, który się spóźnia?

  Jak wywołać okres, który się spóźnia?

  Jak wywołać okres? Regularne miesiączki nie są standardem, szereg czynników może mieć wpływ na opóźnienie krwawienia. Jak naturalnie przyspieszyć okres, który się spóźnia?

  Redakcja
 • Pozuje do zdjęcia w podpasce. 'Wiem, że wiele osób może to brzydzić'
 • Biedronka organizuje akcję wspierającą walkę z ubóstwem menstruacyjnym. Kto może skorzystać?

  Biedronka organizuje akcję wspierającą walkę z ubóstwem menstruacyjnym. Kto może skorzystać?

  Biedronka wychodzi z inicjatywą dla kobiet. Akcja "Razem rozpocznijmy okres zmian" to akcja sieci sklepów Biedronka, która ma na celu wsparcie walki z ubóstwem menstruacyjnym. Sklep rozda vouchery za zakup niektórych środków do higieny intymnej marki Femina. Voucher będzie można wykorzystać przy kolejnych zakupach w Biedronce lub przekazać Okresowej Koalicji i wesprzeć potrzebujące kobiety.

  Gabriela Biega, Aleksandra Chłapińska
 • Irlandia. Lidl będzie rozdawał darmowe podpaski i tampony

  Irlandia. Lidl będzie rozdawał darmowe podpaski i tampony

  Z badań wynika, że aż 50 procent dziewcząt w Irlandii w wieku od 12 do 19 lat nie stać na zakup środków higienicznych, które są niezbędne w czasie menstruacji. Z problemem postanowiła zawalczyć sieć sklepów Lidl.

  nates
 • W Krakowie pojawi się ponad 200 różowych skrzyneczek. Trafią m.in. do szkół

  W Krakowie pojawi się ponad 200 różowych skrzyneczek. Trafią m.in. do szkół

  Skutki ubóstwa menstruacyjnego zaczęły dostrzegać kolejne rządy na świecie. Darmowe podpaski pojawiły się w szkołach i na uczelniach między innymi w Szkocji, Francji, Nowej Zelandii czy Wielkiej Brytanii. Idea, która jest standardem już w wielu miejscach na świecie, dotarła także do Krakowa. Niebawem w stolicy Małopolski rozpocznie się montaż różowych skrzyneczek z darmowymi podpaskami.

  N.Kondratiuk
 • Powstała Okresowa Koalicja. 'Okres jest sprawą nas wszystkich'

  Powstała Okresowa Koalicja. "Okres jest sprawą nas wszystkich"

  Największe polskie organizacje kobiece połączyły siły, by walczyć z ubóstwem menstruacyjnym. - Wierzymy, że ten rok będzie początkiem kompleksowych zmian w życiu publicznym i społecznym w Polsce w zakresie walki z ubóstwem i wykluczeniem menstruacyjnym, a kolejne lata przyniosą długofalowe efekty naszych działań - piszą działaczki w manifeście Okresowej Koalicji.

  N.Kondratiuk
 • Ból jajnika - co oznacza i dlaczego tak ważne są regularne badania?
 • Bolesne miesiączki - co oznaczają? Poznaj ich przyczyny i sposoby na łagodzenie tych dolegliwości
 • Niespodziewany skutek COVID-19. Wiele kobiet skarży się na dokuczliwe objawy
Więcej o:

menstruacja

 • Najbardziej wkurzające teksty dotyczące menstruacji

  Wrażliwi i inteligentni ludzie wiedzą, że nie wolno sobie żartować z menstruacji. Zwłaszcza, gdy jest się mężczyzną i się tego PROBLEMU nie zna. Ksiądz nie powinien się wypowiadać w sprawach łóżkowych, a facet w sprawach jajników. Choć z facetem sprawa jest nawet poważniejsza - faceta z okresem

 • Hit ze Szwecji: Śpiewające tampony oswajają dzieci z menstruacją

  Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas! Kanał Barnkanalen nagrał niekonwencjonalny film edukacyjny. Najmłodszy prezenter szwedzkiej stacji Alex Hermansson tłumaczy chłopcom, na czym polega menstruacja u kobiet. Wyjaśnia dzieciom, że nie jest to nic wstydliwego, wręcz przeciwnie - to sprawa zupełnie

 • Bolesne miesiączki: najskuteczniejsze sposoby na ból w czasie menstruacji

  zostać zaskoczona przez własną miesiączkę. Kiedyś dawała mi tak wyraźne znaki, że mogłam z dokładnością do kwadransa stwierdzić, kiedy się zacznie menstruacja oraz dwa dni bólu. Wszystko boli Boli brzuch, czujesz się obrzmiała, wzdęta, często musisz chodzić do toalety ze względu na rozwolnienia? A może

 • Czerwona kartka

  samodzielnie jest zazwyczaj pod względem fizjologicznym silniejszy. Ewidentnym minusem uprawiania miłości w czasie menstruacji jest kontakt z krwią. Nawet jeśli członek jest w prezerwatywie, to łatwo o przeniesienie krwi z osoby na osobę. Naturalnie, nie chodzi o to, że krew menstruacyjna jest w specjalny

 • Kobiety mają okres - w 2016 roku moglibyśmy już uznać, że to normalne

  - seks w trakcie menstruacji był absolutnie zakazany! Z pomiotem szatana się nie spółkuje, proste. W wierzeniach ludowych krew miesięczna była otoczona nieco większą ambiwalencją. Owszem, niby to kobieta krwawiąca nie mogła na przykład czerpać wody ze studni (żeby jej nie zatruła tą diabelską posoką

 • Pigułka "raz na kwartał"

  . Normalnie stosuje się je w 28-dniowym cyklu - przez pierwsze 21 dni kobieta zażywa hormony, po czym robi tydzień przerwy i pojawia się menstruacja. Aby jej uniknąć, lekarze zalecali paniom, by nie robiły przerwy, ale dalej zażywały pigułki. Zdarzało się, że metodę taką stosowały sportsmenki niechcące