równouprawnienie
-
Przełomowy wyrok sądu w Hiszpanii. Mąż musi zapłacić byłej żonie za 25 lat pracy w domu. "Ja i moje córki zostałyśmy z niczym"
Precedensowy wyrok zapadł w południowej Hiszpanii. Sąd orzekł, że były mąż Ivany Moral musi zapłacić jej w przeliczeniu blisko milion złotych za 25 lat bezpłatnej pracy, jaką włożyła w prowadzenie domu. Pracę tę wyceniono sumując minimalne pensje ze wszystkich lat ich wspólnego życia.
-
Rewolucja w Victoria's Secret! Po 4 latach na wybieg wracają modelki plus size i transpłciowe
Po 4 latach przerwy powraca pokaz mody Victoria's Secret. Ostatni miał miejsce w 2019 roku. W tym roku Victoria's Secret będzie pokazywać różnorodność. Na wybiegu pojawią się modelki transpłciowe oraz plus size.
-
Poszły na basen jedynie w kąpielówkach. W sieci zawrzało. "Istna głupota", "Podziwiam za odwagę"
Czy kobiety mają takie same prawa jak mężczyźni? To postanowiły sprawdzić dwie Polki, które wybrały się na jeden z warszawskich basenów. Założyły zatem same kąpielówki, pozostawiając odsłonięte piersi.
-
Minęły trzy lata. A my piszemy o równouprawnieniu na co dzień [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]
Trzy lata temu kupiliśmy kultowy magazyn "Twój Weekend", by go zamknąć. Chcieliśmy pokazać, że czas skończyć z narracją, w której kobiety są przedmiotami, a nie - podmiotami. Od tego czasu co miesiąc publikowaliśmy odcinki cyklu "Ósmy dzień miesiąca". Dziś się z nim żegnamy.
-
"Strach jest duży", "Pytają: czy mąż może jechać ze mną?". Polska rok po wyroku TK [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]
- Psychiatra rzeczywiście może wypisać zaświadczenie o stanie zdrowia, ale ostatecznie o wykonaniu aborcji decyduje ginekolog - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Natalia Broniarczyk, współzałożycielka Aborcyjnego Dream Teamu. Nie wszyscy uprawnieni lekarze chcą wystawiać takie zaświadczenia, wielu nie chce ich respektować. Ale z pomocą przychodzą organizacje takie jak Federacja Na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. - Warto zwrócić się do nas, do Federacji. My na co dzień koordynujemy pomoc i kontaktujemy pacjentki z lekarzami, którzy oceniają, jak kontynuowanie ciąży z nieodwracalnymi wadami płodu wpływa na jej zdrowie psychiczne. I wskazujemy szpitale, które respektują zaświadczenia - mówi prawniczka Federacji, Kamila Ferenc.
-
"Muszę spalić wszystko, co osiągnęłam". Afgańskim kobietom zawalił się świat [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]
Były prokuratorkami, sędziami, policjantkami, wykładowczyniami, dziennikarkami i krykiecistkami. Gdy tylko im to umożliwiono, w 2001 roku tłumnie poszły na studia. Po dojściu talibów do władzy afgańskim kobietom ponownie zawalił się świat. Z kraju docierają kolejne relacje o szkołach i uniwersytetach, które zamykają swoje drzwi dla dziewcząt. Kobietom nakazano siedzenie w domach. Niektóre - ryzykując życiem - wychodzą na ulice, by zaprotestować. - Musimy walczyć o nasze prawa - mówią.
-
Kobiety poświęcały życie, ich osiągniecia zgarniali mężczyźni. Słyszeliście o efekcie Matyldy?
Przypisywanie sobie osiągnięć innej osoby nie jest zjawiskiem nowym czy odosobnionym. Jednak w przypadku, gdy całość zasług należy do kobiety, a pod jej osiągnięciami podpisuje się mężczyzna to zjawisko to dorobiło się specjalnego miana - efekt Matyldy. Czy w dzisiejszym świecie także dochodzi do tego typu nadużyć?
-
Zakaz aborcji to nie tylko problem kobiet [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]
Zakaz aborcji - choć może się tak wydawać - dotyczy nie tylko kobiet. Brak możliwości przerwania ciąży to problem wszystkich osób z macicami, a więc też wielu trans mężczyzn i osób niebinarnych. Tymczasem część z nich, gdy upomina się o inkluzywność, słyszy, że szkodzi protestom przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego. - Wymazując osoby trans i niebinarne z dyskusji o aborcji, tylko pogłębiacie naszą samotność - argumentują.
-
Szpilki. Symbol opresji czy kobiecości? "To moja zbroja" [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]
"Nie boję się wysokości, widziałaś moje buty?" - mówiła Carrie Bradshaw, bohaterka serialu "Seks w wielkim mieście", dla której szpilki na ekstremalnym obcasie od Manolo Blahnika były nie tylko przedmiotem pożądania, lecz także narzędziem do tego, aby "każdy krok był przyjemnością". Bo przecież "każda z nas powinna mieć wyjątkowe buty, żeby radośniej kroczyć przez życie". Ostatnio szpilki znów rozgrzały publiczną debatę. Czy są symbolem kobiecości? Dodają pewności siebie? A może są symbolem opresji?
-
Feminizm - czego dotyczy, na czym polega? Historia feminizmu
Feminizm to termin odnoszący się do ruchów społecznych i politycznych, których celem jest zdefiniowanie i osiągnięcie równości płci. Feminizm sprzeciwia się nierównościom społecznym i ekonomicznym, nierównemu traktowaniu ze względu na płeć oraz molestowaniu seksualnemu.
-
Gwiazda "M jak miłość" poszła do "The Voice". Żaden juror się nie odwrócił
-
Hit dla 50-tek w Biedronce! 2-pak bluzek za 29,99 zł. Pelikany znikną w mig. Podobne w Lidlu i Sinsay
-
Odlotowe połączenie, w którym nie ma mowy o limitach: bezpieczeństwo i szaleństwo w jednym!MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Wbij goździki i włóż do szafki. Patent babci raz-dwa rozwiąże powracający problem
-
Urwij kawałek folii aluminiowej i połóż na oczy. Wystarczy 15 minut
- Zrezygnował z kapłaństwa. Gdy chodził w sutannie, ludzie krzyczeli za nim: "gdzie masz chłopaka?"
- Nie przegap maści za 10 zł. W walce ze zmarszczkami nie ma sobie równych
- Ma 50 lat. Zarzucają jej, że ubiera się "nieodpowiednio" do swojego wieku. "Aż bolą mnie oczy"
- Różowy październik z Olivia Garden
- Skryta funkcja uchwytu w garnkach. Mało kto o niej wie. "Co takiego?!"
-
Matylda Damięcka o hejterach: Kto nie spotkał geja, nie rozmawiał z ateistą, opiera się na mitologii
- Przyjęło się, że nie wylewamy tak po prostu swoich frustracji na bogu ducha winnego człowieka. Kiedyś się umówiliśmy: "hej, a co powiecie na to, że jednak nie będziemy rozwiązywać wszelkich sporów wyzywaniem, krzykiem, biciem czy wybijaniem się nawzajem?". Już werbalna agresja ma na nas ogromny wpływ i kto wie, jaki efekt domina uruchomi. Hejt jest wyborem. Wyborem, który rezonuje z czyimś samopoczuciem, z czyimś życiem. Pora sobie to uświadomić i brać odpowiedzialność - mówi Matylda Damięcka, aktorka i ilustratorka w rozmowie z Agą Kozak.
-
Latem standardy narzucane kobietom są szczególnie wysokie. A ilu mężczyzn panikuje w maju, że nie zdąży zrobić "kąpielówki body"? [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]
Pamiętacie jeszcze, jak wyglądały wakacje przed COVID-em? Pamiętacie, z jakim podekscytowaniem się do nich szykowałyśmy? Jak planowałyśmy wyjazdy, wyciągałyśmy z dna szafy letnie sukienki, ćwiczyłyśmy z Chodakowską, biegałyśmy na wosk i pedicure...
-
"Brudy pierzcie w domu". Co przeszkadza prawicy w konwencji stambulskiej? [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]
W lipcu przedstawiciele rządu poinformowali, że rozważają wypowiedzenie konwencji stambulskiej - międzynarodowego dokumentu, w którym spisano zasady przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. Minister Zbigniew Ziobro stwierdził, że dokument "uderza w tradycyjne wartości" i zagraża rodzinie, a poseł Kamil Bortniczuk - że konwencja "jest dla dziczy". Co polskiej prawicy przeszkadza w dokumencie i dlaczego część polityków chciałaby, żeby w Polsce "brudy prano w domu"?
-
Czy świat wygląda już tak, jak chciałyby feministki? Nie, ale dzięki tym kobietom stał się trochę lepszym miejscem [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]
Dzień Kobiet to świetna okazja, aby podsumować, co udało się osiągnąć kobietom przez ostatni rok. A udało się niemało.
-
Dostałaś mniej, bo jesteś dziewczynką - usłyszała. Jak dzieci zareagowały na problem równości płac?
Dzieci w wieku przedszkolnym w kilka chwil uporały się z problemem równości płac, z którym dorośli wciąż nie potrafią sobie poradzić. Pokazuje to dobitnie filmik zrealizowany przez norweski związek zawodowy.
-
Bolt świętuje Dzień Kobiet promocją dla klientek. Komentujący są oburzeni. "To dyskryminacja"
Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet firma Bolt przygotowała dla swoich klientek promocję. Mogą one skorzystać ze zniżki -19,9 proc. na pięć przejazdów. Pomysł ten nie spodobał się głównie mężczyznom. Niektórzy spośród komentujących uważają, że akcja Bolta jest dyskryminująca.
-
Taylor Swift przebrana za mężczyznę w "The Man". Zwraca uwagę na nierówne traktowanie kobiet
Taylor Swift po raz kolejny zwraca na siebie uwagę całego świata. Tym razem wokalistka zaskoczyła teledyskiem do swojego nowego utworu "The Man". Kanadyjka została ucharakteryzowana na mężczyznę, a jej piosenka ma zwrócić uwagę na to, jak różnie świat ocenia kobiety i mężczyzn.
-
Świetny film, Greta, ale tobie podziękujemy. Dlaczego kobiety nie mogą się przebić w Akademii Filmowej? [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]
W tym roku Amerykańska Akademia Filmowa poczyniła pewien postęp, jeśli chodzi o dywersyfikację grona wyróżnionych: w kategoriach nieaktorskich nominowała do Oscarów łącznie 56 kobiet, co daje rezultat o pięć punktów procentowych wyższy niż rok temu. To jednak zaledwie kropla w ogromnym morzu.
-
"Słyszymy przyrostki żeńskie, bo są potrzebne" [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]
Niektórzy mówią, że pilotka czy dyplomatka to nie są ludzie, tylko przedmioty, że pilotka to nie kobieta, która siedzi za sterem samolotu albo pilotuje wycieczkę, tylko czapka. I że dyplomatka to teczka, a nie kobieta zajmująca się dyplomacją. Tymczasem słowo "pilotka" może określać zarówno czapkę, jak i osobę. W każdym języku występuje wieloznaczność i to kontekst wskazuje na sens słowa. Rozmawiamy o tym z językoznawczynią, dr hab. Katarzyną Kłosińską.
-
Piłkarki w Szwecji będą zarabiać tyle samo, co piłkarze. To bardzo ważna decyzja i przełom
Koniec finansowej dyskryminacji piłkarzy i piłkarek, którzy grają w szwedzkiej reprezentacji. Szwedzka federacja piłkarska wprowadziła właśnie równouprawnienie w ich zarobkach. To ważne wydarzenie i prawdziwy przełom.
-
Co nowego w Kodeksie pracy? Drobne różnice mogą wiele zmienić [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]
Niewielkie zmiany w prawie pracy mają spowodować wyraźną poprawę sytuacji pracowników. Ci, którzy czują się nękani lub dyskryminowani przez pracodawców, mogą od 7 września skuteczniej domagać się sprawiedliwości. Polskim przepisom wciąż jednak daleko do doskonałości.
-
"Ochrona przed dyskryminacją zaczyna się już na etapie rekrutacji" [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]
- Odkąd posłałam synka do żłobka, gdzie zaczął częściej chorować, pojawiały mi się myśli w głowie, że zaczynam być niewygodną pracowniczką - matką z małym dzieckiem, bez babci czy dziadka, którzy mogliby się zająć wnukiem - mówi zwolniona z pracy kobieta. - Nigdy nie usłyszałam zastrzeżeń co do mojej pracy. Jest mi wstyd, no bo z jakiego innego powodu zwalnia się dziś ludzi, skoro mówi się, że mamy rynek pracownika.
-
Amerykańskie piłkarki walczą o równe płace. Są mistrzyniami świata, ale słyszą, że nie zasługują na więcej [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]
Ich nagrody za zwycięstwo były o połowę niższe od tych, które polscy piłkarze otrzymali po odpadnięciu z fazy grupowej męskich mistrzostw. Zarabiają niecałe 40 proc. tego, co ich znacznie mniej utytułowani koledzy w tej samej federacji. Nienawidzi ich prezydent, ale są idolkami małych dziewczynek. Amerykańskie piłkarki walczą o równouprawnienie.
-
Kobiety muszą oglądać kobiety. Wtedy sportsmenki będą zarabiać więcej [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]
Za mało jest kobiet w telewizji i przed telewizorem. Panie nie oglądają transmisji z zawodów kobiet, sponsorów niska oglądalność nie interesuje, a to oni rządzą rynkiem i wpływają na to, kto ile zarabia. Większa oglądalność to więcej reklam i więcej pieniędzy. Więcej również dla samych sportowców. Więcej, więcej, więcej. Nie punktów, goli, ciosów, zwycięstw. Pieniędzy. Najwięcej nie zarabiają najlepsi, a najpopularniejsi.
-
Gdy gracze orientują się, że jest kobietą, bywa różnie. "Może mi siądziesz na kolanach?" [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]
"Cholerna baba!", "Ty kompletna idiotko!", "Dorwę cię i zgwałcę!" - słyszała, gdy ktoś się zirytował. "Zrób mi przysługę i skocz po bułkę" - padało, gdy ktoś chciał być dowcipny. "Masz naprawdę seksowny głosik" - gdy ktoś próbował być "miły". Samantha miała w końcu dosyć.
-
Kobiety to "temat z gwiazdką". O seksizmie w polskich podręcznikach [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]
Za sprawą strajku nauczycieli polska edukacja trafiła na usta wszystkich. W dyskusji mało było jednak mowy o tym, jak bardzo nasz system edukacji przesiąknięty jest płciowymi stereotypami i brakiem akceptacji dla szeroko pojętej różnorodności. A co za tym idzie: jak taki kształt edukacji wpływa na mentalność i to, jakim społeczeństwem jesteśmy i będziemy za lat 10, 20 czy 50.
-
"Wszyscy jesteśmy seksistami. Tylko niektórzy z nas są lepiej wychowani" [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]
Seksizm jest wszędzie. Był i będzie, ale dziś mówimy o nim więcej i głośniej, zaczynamy go definiować i eliminować. Da się? Moim zdaniem do końca nie. Bo seksizm mamy w głowach, jest w naszej kulturze i otoczeniu. Seksizm zwyczajnie sprzedaje: leki, trumny, samochody, programy w telewizji. Żyć trzeba, rachunki płacić też - pisze dla nas Karolina Korwin-Piotrowska.
-
(Seks)komunikacja, czyli dlaczego się nie dogadujemy? "Błahe pytanie "co lubisz" potrafi zmienić wszystko" [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]
Krytykowani, nierozumiani mężczyźni. Kobiety niemówiące o swoich potrzebach. Gdzie tkwi sedno nieporozumień w związkach - tych na całe życie, jak i tych na jedną noc? Jak rozmawiać, aby się dogadać? O sztuce (seks)komunikacji z Patrycją Wonatowską, seksuolożką i współtwórczynią Instytutu Pozytywnej Seksualności rozmawiają redaktorki magazynu G'rls ROOM.
-
"Czego nie mówią kobiety i czego boją się mężczyźni". Nowy cykl na Gazeta.pl [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]
8 marca 2019 roku, w Dzień Kobiet, wydaliśmy ostatni numer magazynu erotycznego "Twój Weekend". Chcieliśmy tą akcją symbolicznie zagrać ze stereotypami płciowymi, pokazać, jak wiele wciąż jest do zrobienia w kwestii równouprawnienia i edukacji seksualnej. Wasze - często bardzo krytyczne - komentarze, zapoczątkowały nowy cykl artykułów.
-
Test na feminizm daje do myślenia. Zwłaszcza gdy znajomym mężczyznom wychodzi, że cenią "tradycyjny porządek"
W sieci można zrobić test na feminizm. Nie chodzi o to, żeby za jego pośrednictwem stwierdzić, czy jesteście, czy nie jesteście feministami lub feministkami, ale zorientować się mniej więcej, który jego nurt jest wam najbliższy.