równouprawnienie

 • Przełomowy wyrok sądu w Hiszpanii. Mąż musi zapłacić byłej żonie za 25 lat pracy w domu. 'Ja i moje córki zostałyśmy z niczym'
 • Rewolucja w Victoria's Secret! Po 4 latach na wybieg wracają modelki plus size i transpłciowe
 • Poszły na basen jedynie w kąpielówkach. W sieci zawrzało. 'Istna głupota', 'Podziwiam za odwagę'
 • Minęły trzy lata. A my piszemy o równouprawnieniu na co dzień [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]
 • 'Strach jest duży', 'Pytają: czy mąż może jechać ze mną?'. Polska rok po wyroku TK [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

  "Strach jest duży", "Pytają: czy mąż może jechać ze mną?". Polska rok po wyroku TK [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

  - Psychiatra rzeczywiście może wypisać zaświadczenie o stanie zdrowia, ale ostatecznie o wykonaniu aborcji decyduje ginekolog - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Natalia Broniarczyk, współzałożycielka Aborcyjnego Dream Teamu. Nie wszyscy uprawnieni lekarze chcą wystawiać takie zaświadczenia, wielu nie chce ich respektować. Ale z pomocą przychodzą organizacje takie jak Federacja Na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. - Warto zwrócić się do nas, do Federacji. My na co dzień koordynujemy pomoc i kontaktujemy pacjentki z lekarzami, którzy oceniają, jak kontynuowanie ciąży z nieodwracalnymi wadami płodu wpływa na jej zdrowie psychiczne. I wskazujemy szpitale, które respektują zaświadczenia - mówi prawniczka Federacji, Kamila Ferenc.

  Katarzyna Nowak
 • 'Muszę spalić wszystko, co osiągnęłam'. Afgańskim kobietom zawalił się świat [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

  "Muszę spalić wszystko, co osiągnęłam". Afgańskim kobietom zawalił się świat [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

  Były prokuratorkami, sędziami, policjantkami, wykładowczyniami, dziennikarkami i krykiecistkami. Gdy tylko im to umożliwiono, w 2001 roku tłumnie poszły na studia. Po dojściu talibów do władzy afgańskim kobietom ponownie zawalił się świat. Z kraju docierają kolejne relacje o szkołach i uniwersytetach, które zamykają swoje drzwi dla dziewcząt. Kobietom nakazano siedzenie w domach. Niektóre - ryzykując życiem - wychodzą na ulice, by zaprotestować. - Musimy walczyć o nasze prawa - mówią.

  Katarzyna Nowak
 • Kobiety poświęcały życie, ich osiągniecia zgarniali mężczyźni. Słyszeliście o efekcie Matyldy?
 • Zakaz aborcji to nie tylko problem kobiet [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

  Zakaz aborcji to nie tylko problem kobiet [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

  Zakaz aborcji - choć może się tak wydawać - dotyczy nie tylko kobiet. Brak możliwości przerwania ciąży to problem wszystkich osób z macicami, a więc też wielu trans mężczyzn i osób niebinarnych. Tymczasem część z nich, gdy upomina się o inkluzywność, słyszy, że szkodzi protestom przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego. - Wymazując osoby trans i niebinarne z dyskusji o aborcji, tylko pogłębiacie naszą samotność - argumentują.

  Wiktoria Beczek
 • Szpilki. Symbol opresji czy kobiecości? 'To moja zbroja' [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

  Szpilki. Symbol opresji czy kobiecości? "To moja zbroja" [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

  "Nie boję się wysokości, widziałaś moje buty?" - mówiła Carrie Bradshaw, bohaterka serialu "Seks w wielkim mieście", dla której szpilki na ekstremalnym obcasie od Manolo Blahnika były nie tylko przedmiotem pożądania, lecz także narzędziem do tego, aby "każdy krok był przyjemnością". Bo przecież "każda z nas powinna mieć wyjątkowe buty, żeby radośniej kroczyć przez życie". Ostatnio szpilki znów rozgrzały publiczną debatę. Czy są symbolem kobiecości? Dodają pewności siebie? A może są symbolem opresji?

  Urszula Abucewicz
 • Feminizm - czego dotyczy, na czym polega? Historia feminizmu

  Feminizm - czego dotyczy, na czym polega? Historia feminizmu

  Feminizm to termin odnoszący się do ruchów społecznych i politycznych, których celem jest zdefiniowanie i osiągnięcie równości płci. Feminizm sprzeciwia się nierównościom społecznym i ekonomicznym, nierównemu traktowaniu ze względu na płeć oraz molestowaniu seksualnemu.

  KatK
Więcej o:

równouprawnienie