strajk kobiet

 • 'Kobieta napisała mi, że do snu opowiada dzieciom bajkę o wilczycy, która ma na imię Joanna. I to jest bajka o odwadze'

  "Kobieta napisała mi, że do snu opowiada dzieciom bajkę o wilczycy, która ma na imię Joanna. I to jest bajka o odwadze"

  - Wciąż pokutuje takie przekonanie, że kobiety dzielą się na te złe satanistki-aborcjonistki i te dobre matki Polki. A to w ogóle nie jest tak. Moja sytuacja nie jest wyjątkowa - mówi Joanna z Krakowa. O historii kobiety usłyszała cała Polska, po tym, jak opowiedziała o interwencji policji, gdy jej lekarka poinformowała służby, że pacjenta dokonała aborcji farmakologicznej. Policja zabrała Joannie laptop. Sąd ostatecznie ocenił, że zatrzymanie było niezgodne z prawem.

  Agata Polcyn
 • Ogólnopolski Strajk Kobiet 'Ani jednej więcej' - mapa protestów. O której się rozpoczną?
 • To ulubione obuwie na lato Meghan Markle i Jennifer Lopez. Teraz w okazyjnych cenach w sieciówkach
 • Aktywistki zapowiadają protest pod domem prezesa PiS. 'Parasolką w Kaczyńskiego'

  Aktywistki zapowiadają protest pod domem prezesa PiS. "Parasolką w Kaczyńskiego"

  Strajk Kobiet zareagował na oburzającą wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego. Aktywistki zachęciły w poście do udziału w proteście, który odbędzie się 28 listopada. - Kretyńskie słowa starego dziada o Polkach o tym, że kobiety nie rodzą dzieci, bo piją (a nie dlatego, że Polska jest piekłem), to tylko fragment naszej rzeczywistości - napisały w swoim poście.

  Natalia Kondratiuk-Świerubska
 • Co zmieniło się po dwóch latach od wyroku TK? Uczestniczki protestów: Widzę konsekwencje terroru

  Co zmieniło się po dwóch latach od wyroku TK? Uczestniczki protestów: Widzę konsekwencje terroru

  W sobotę minęły dwa lata od wydarzenia, które diametralne zmieniło życie Polek. Co dziś odczuwają uczestniczki tych protestów, mieszkanki polskich miejscowości, których poczucie niesprawiedliwości i wola walki o swoje prawa wypchnęła wtedy na ulice? W rozmowie z kobieta.gazeta.pl dzielą się swoimi spostrzeżeniami. Konkluzje nie są zbyt pozytywne. Ale wszystkie zgodnie przyznają: nigdy nie zapomną poczucia wielkiego zjednoczenia, które im wtedy towarzyszyło.

  Joanna Zaremba
 • Dwa lata po wyroku TK. Wstrząsające dane FEDERY. 'Czas pełny bólu i cierpienia'

  Dwa lata po wyroku TK. Wstrząsające dane FEDERY. "Czas pełny bólu i cierpienia"

  Ponad 20 tysięcy telefonów od rana do nocy, 28 interwencji w szpitalach i kilkadziesiąt skarg do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w związku z łamaniem prawa ciężarnych pacjentek przez szpitale. Fundacja FEDERA zrobiła podsumowanie ostatnich dwóch lat od wyroku Trybunału Konstytucyjnego, delegalizującego aborcję w przypadku ciężkiego uszkodzenia płodu. Kobiety w Polsce obawiają się o swoje życie - ostrzegają działaczki.

  Joanna Zaremba
 • Tygrysek, Grubcio. 6 pieszczotliwych zwrotów, których mężczyźni nienawidzą

  Tygrysek, Grubcio. 6 pieszczotliwych zwrotów, których mężczyźni nienawidzą

  Każda para ma swój własnych język miłości. Pieszczotliwe zwroty jednak nie powinny wychodzić poza sypialnię. Mężczyźni załamują ręce, gdy słyszą niektóre ksywki w miejscach publicznych. Nikt nie chce być infantylizowany przy znajomych czy rodzinie, prawda? Oto sześć określeń, których naprawdę lepiej unikać.

  Krzysztof Siwicki
 • Kobiety czują się ekspertkami od innych kobiet więc je... hejtują. 'Wystarczy, że masz inne życie niż ja'

  Kobiety czują się ekspertkami od innych kobiet więc je... hejtują. "Wystarczy, że masz inne życie niż ja"

  "Załóżmy, że ja zawsze noszę ze sobą tampony albo podpaski, ty nie. Jeśli napiszesz w necie, że to fajny pomysł, żeby restauracje miały podpaski i tampony w swoich toaletach, twoja opowieść może wzbudzić we mnie irytację, złość. Odczytam ją jako komunikat o tym, że moja zapobiegliwość nie jest szanowana, albo że śmiesz twierdzić, że nie ma ważniejszych problemów na świecie" - tłumaczy mechanizm hejtu kobiet wobec innych kobiet Marta Majchrzak, badaczka społeczna.

  Aga Kozak
 • Kinga Rusin reaguje na śmierć ciężarnej kobiety. 'Okrutny system cierpień, który zamienił piękno dawania życia w koszmar'

  Kinga Rusin reaguje na śmierć ciężarnej kobiety. "Okrutny system cierpień, który zamienił piękno dawania życia w koszmar"

  W poniedziałek wieczorem w Polsce odbyły się manifestacje pod hasłem "Ani jednej więcej", będące reakcją na śmierć 30-letniej kobiety w ciąży, która zmarła, ponieważ czekano aż obumrze jej śmiertelnie chory płód. Głos w sprawie zabrała także Kinga Rusin, kierując do polityków dosadną wiadomość. - Obyście mieli przed oczami tę kobietę, która miałaby jeszcze przed sobą całe życie - pisała wzburzona.

  redakcja
 • 'Nie jestem strachliwa, ale kiedy rozmawiam o aborcji, to zastanawiam się, co ryzykuję'

  "Nie jestem strachliwa, ale kiedy rozmawiam o aborcji, to zastanawiam się, co ryzykuję"

  - Na szczęście na razie mogę o seksie i seksualności swobodnie rozmawiać. Chociaż ta swoboda też jest ograniczona, bo szkoły są zastraszane przez kuratorów, że jeżeli będą wpuszczać do szkoły organizacje pozarządowe - a taką jest współprowadzony przeze mnie Spunk - które zajmują się czymś, co nie jest po linii z obecną władzą, to będą miały kłopoty - rozmawiamy z Aleksandrą Dulas, edukatorką seksualna i terapeutką o tym, co się zmieniło od wyroku TK z 2020 roku.

  Aga Kozak
Więcej o:

strajk kobiet