nostalgia

 • Halo? Tu ptasie radio! Prosimy wyregulować odbiorniki, będzie audycja!

  Halo? Tu ptasie radio! Prosimy wyregulować odbiorniki, będzie audycja!

  "Co zechcesz niesie ci z oddali na niewidzialnej szybkiej fali - radio to w domu cały świat? - śpiewa Ewa Bem w nieco staroświeckiej, ale uroczej piosence dla dzieci opowiadającej właśnie o magii gadającej skrzynki. Ja radio lubiłam najbardziej za słuchowiska.

  Dominika Węcławek
 • Słodki zapach wolności - kosmetyki z lat 90.

  Słodki zapach wolności - kosmetyki z lat 90.

  W zamierzchłych latach 90. XX wieku nasz świeżo otwarty rynek zalała równie świeża fala zagranicznego luksusu. Pamiętacie te czasy gdy pierwsze zapachy unisex wypierały cukierkowe dezodoranty, a każdy kosmetyk do twarzy, ciała i włosów zawierał brokat?

  Natalia Sosin
 • Skarby codziennego użytku

  Skarby codziennego użytku

  Zastanawiacie się czasami nad tym, jak wiele przedmiotów codziennego użytku to prawdziwe skarby, bez których nasze życie byłoby zdecydowanie cięższe? Ja się nad tym ostatnio zastanawiałam i wciągnęłam w te rozmyślania redakcję.

  Miss Olgu
 • Czy to jeszcze nostalgia, czy może już zarozumiałość?

  Czy to jeszcze nostalgia, czy może już zarozumiałość?

  Życie w Polsce po tym jak się żyło w Ameryce jest dla niektórych takie ciężkie, że codziennie muszą wszystkim naokoło o tym przypominać. Jak akurat nie narzekają na to, jak u nas gorzej, biedniej, licho i w ogóle, to przynajmniej przypomną po raz enty, jak tam cudownie się żyje.

  Miss Olgu
 • Bezdroża bezrefleksyjnej nostalgii, czyli za czym nie warto tęsknić

  Nostalgia - ludzka rzecz. Niemal wszyscy ją odczuwamy i chętnie dajemy się porwać fali pięknych (upiększonych?) wspomnień. Ale czasem ten nurt może okazać się zdradliwy. Jak idące przez internet tsunami pt. "Urodziłem się w latach 70.".

  Kasia Nowakowska
 • 'Pyszności' z PRL-u. Smaki, których nie da się zapomnieć, choćby się bardzo chciało
 • Jesienna ballada o kochankach, których nigdy nie było
 • Co mi zostało po byłych chłopakach?

  Co mi zostało po byłych chłopakach?

  Związki z innymi ludźmi zmieniają nas i kształtują, nawet jeśli czasem zostawiają też głębokie rany. Chcę jednak napisać o tych kilku miłościach, z których każda była ważna i z którą łączą się miłe wspomnienia. I które zostawiły trwały ślad w moim życiu.

  Miss Olgu
 • 10 powodów na 20. urodziny: dlaczego warto (znowu) zobaczyć serial 'Moje tak zwane życie'

  10 powodów na 20. urodziny: dlaczego warto (znowu) zobaczyć serial "Moje tak zwane życie"

  Angela Chase (Claire Danes, która dzisiaj wymiata w "Homeland") była głosem brudnego, potarganego, depresyjnego pokolenia lat 90. Choć powstał tylko jeden sezon serialu, do dziś trafia na wszystkie top listy najbardziej kultowych produkcji wszech czasów. "Moje tak zwane życie" opowiadało także o moim "tak zwanym życiu". Nastoletnim, niedojrzałym, niewesołym.

  Anna Konieczyńska
 • Były sobie blogi [BLOG DAY]

  Były sobie blogi [BLOG DAY]

  Dawno, dawno temu blogi nie były tylko maszynami do zarabiania pieniędzy. Służyły szumnemu "wyrażaniu siebie? i komunikacji z innymi ludźmi. Niejedna piękna przyjaźń została zawarta za ich pośrednictwem. Jeśli mówią ci coś słowa: prawda.org, Adomas, Cloudy, Lumpiata - na pewno przeczytasz ten tekst z rozrzewnieniem. Jeśli nie - przeczytaj tym bardziej, by zrozumieć, czemu niektórzy mają do blogów tak wielki sentyment.

  Kasia Nowakowska
 • Pędź na Romecie po nową Unitrę - retro marki wracają do gry!

  Pędź na Romecie po nową Unitrę - retro marki wracają do gry!

  Kojarzyły się z pustymi półkami, brakiem wyboru, walką o każdy egzemplarz. Zniknęły więc z rynku robiąc miejsce nowym, lepszym produktom z Zachodu. Dzisiaj są w cenie, a co więcej - w nowych odsłonach powracają do sklepów.

  Dominika Węcławek
 • Słowa, których 'dzisiejsza młodzież' już nie rozumie

  Słowa, których "dzisiejsza młodzież" już nie rozumie

  Mowa bywa bardziej zabójcza niż najlepsza broń masowego rażenia. Kiedy więc jakiś dzieciak zaatakuje was "swagiem", pamiętajcie - nie jesteście bezbronni, też macie w zanadrzu słowa, których młodzież może zupełnie nie kojarzyć: cepeen, farelka, prodiż...

  Dominika Węcławek
 • Nostalgia za latami 80. po polsku i po amerykańsku

  Nostalgia za latami 80. po polsku i po amerykańsku

  To pewnie jeden z objawów starzenia się (tfu! dojrzewania!), ale nostalgia towarzyszy nam ostatnio często - wraca echem w tekstach, rozmowach, lekturach, coraz najtrętniej powtarzanych "a pamiętasz?". Jeszcze chwila i będziemy mówić: "a za naszych czasów..." Bo za naszych czasów było lepiej, prawda? A na pewno inaczej.

  Kasia Nowakowska
 • Kultowe książki z dzieciństwa - przegląd redakcyjnych skarbów
 • Dzieciństwo w PRL: komiksy Baranowskiego, bajki ze slajdów, Bolek i Lolek na srebrnym ekranie

  Dzieciństwo w PRL: komiksy Baranowskiego, bajki ze slajdów, Bolek i Lolek na srebrnym ekranie

  Wywoływanie duchów idzie nam całkiem nieźle, dlatego postanowiłam zaprosić Was na kolejny seans. Tym razem wyciągam z zakamarków pamięci, z półek domowej biblioteczki i z innych zaklętych rewirów przeszłości polskie produkty kulturalne z dawnych lat. Komiksy, płyty, kasety, filmy i programy telewizyjne które stanowiły niezłą pożywkę dla naszej kiełkującej dziecięcej wyobraźni.

  Dominika Węcławek
 • Jak smakował PRL? Słodko? Gorzko? I czemu chcemy go znów konsumować?

  Jak smakował PRL? Słodko? Gorzko? I czemu chcemy go znów konsumować?

  W niedzielę w warszawskiej Stacji Muranów odbędzie się impreza zatytułowana "Wyprzedaż towarów PRL". O nostalgii, smaku kogla-mogla, powracającej modzie na design z "tamtej epoki" i kompleksach wobec Zachodu rozmawiam z organizatorami: pisarką Beatą Chomątowską i Wojtkiem Przylipiakiem, współautorem bloga Bufet PRL.

  Kasia Nowakowska
 • Duchologia, czyli zapomniane artefakty naszego dzieciństwa: wywiad z Olgą Drendą

  Duchologia, czyli zapomniane artefakty naszego dzieciństwa: wywiad z Olgą Drendą

  Jak zapamiętujemy przeszłość: przedmioty i wydarzenia? Czy premiera "Twin Peaks" była ważniejsza niż przemiany ustrojowe? Jak archiwizować codzienność? O tym i wielu innych sprawach rozmawiam z Olgą Drendą - antropologiem kultury, dziennikarką, tłumaczką i wreszcie niezmordowaną archiwistką niedalekiej przeszłości, prowadzącą stronę Duchologia.

  Dominika
 • Kurzojady - książki, których już nikt nie chce czytać

  Kurzojady - książki, których już nikt nie chce czytać

  Olga Wróbel opowiada o swojej miłości do zapomnianych, zakurzonych książek, które ratuje z kartonów z makulaturą. Będzie też o morderstwie, okładkach ze złotymi literami, ojcu Klimuszko i wietnamskiej mafii.

  Olga Wróbel/Kurzojady
 • Wstydliwe miłości z wczesnej młodości

  Wstydliwe miłości z wczesnej młodości

  Plakaty na ścianach, zeszyty pełne wycinków z gazet, fotka przycięta w serduszko w piórniku i przyspieszone bicie serca na wieść, że będzie powtórka filmu, serialu... Tak, tak. Kiedyś nie było internetu i nie tak łatwo było śledzić na bieżąco obiekt swoich westchnień. Cofnijmy się zatem wstecz (wiem, wiem, tak się nie mówi, ale tu uwstecznianie ma dodatkowy wydźwięk!) i sprawdźmy, w kim się kochałyśmy w czasie, gdy buzowały w nas nastoletnie hormony.

  Gosia
 • Szczęśliwe majtki, czyli o ciuchach szczególnej wartości

  Szczęśliwe majtki, czyli o ciuchach szczególnej wartości

  Sukienki po babci, szczęśliwe majtki w których zda się każdy egzamin, buty kupione za pierwsze zarobione pieniądze, czy koszulka z którą wiąże się jakieś osobiste wspomnienie. Choć to głupie, przywiązywać się do przedmiotów, z pewnymi rzeczami po prostu nie sposób się rozstać...

  Natalia Sosin
 • Zabawki z Pewexu, czyli o niezaspokojonych pragnieniach z dzieciństwa

  Zabawki z Pewexu, czyli o niezaspokojonych pragnieniach z dzieciństwa

  Zdalnie sterowane samochody, wrotki i tatuaże. Każdy marzył o czymś będąc dzieckiem i nastolatkiem. O czymś, co było niedostępne, zbyt drogie, czego rodzice nie pozwalali zrobić lub nie chcieli kupić. W końcu przychodzi osiemnastka i prawdziwa dorosłość, pierwsze zarobione pieniądze albo nagły przypływ sentymentu koło trzydziestki. I bach! Człowiek leci do sklepu, kupuje ten zdalnie sterowany helikopter albo robi sobie pierwszy tatuaż i... no właśnie.

  Natalia Sosin
 • Gumy Turbo, Snap! i Yattaman, czyli nowa fala nostalgii za latami 90.
 • Stare książki z mojego dzieciństwa, czyli wreszcie mam usprawiedliwienie żeby do nich wrócić
 • Aktorzy, co mi serce złamali, bo z pięknych książąt zmienili się w żaby

  Aktorzy, co mi serce złamali, bo z pięknych książąt zmienili się w żaby

  Miłość ogłupia młodych i starych. Zdanie to zawsze jest prawdziwe. Każda z nas pewnie choć raz w życiu pałała platoniczną miłością do aktora, muzyka czy innego artysty. Mógł to być też Pan Ziutek z warzywniaka, wiadomo serce nie sługa. Kochałyśmy nasze obiekty westchnień nie za to kim są, ale jak wyglądają. Oczywiście mężczyźni ci nie mieli prawa nigdy się zestarzeć i winni byli zawsze wyglądać bosko. Nie po to przecież wieszałyśmy ich plakaty nad łóżkiem, żeby w przyszłości przeżywać rozczarowanie. Ale jednak jak się okazało, nie dla wszystkich czas był łaskawy. Niektórzy z moich idoli pozmieniali się w rozlazłe żaby.

  Miss Olgu
Więcej o:

nostalgia

 • Nostalgia za latami 80. po polsku i po amerykańsku

  , ze pozwalali nam na wszystko). Przypomniałam sobie wszystkie zakazane rewiry, gdzie były najlepsze zabawy, granie z całą bandą zaprzyjaźnionych dzieci z okolicy w podchody do zachodu słońca, zapach chińskich piórników i smak jogurtu owocowego, na dostawę którego czekało się pod sklepem. Ach, nostalgia - łatwo

 • Bezdroża bezrefleksyjnej nostalgii, czyli za czym nie warto tęsknić

  tej słodkiej niewiedzy przyszło nam spędzić nasz wiek dziecięcy. Wspominamy z nostalgią lata 80. Wszyscy należeliśmy do bandy osiedlowej i mogliśmy bawić się na licznych budowach. Gdy w stopę wbił się gwóźdź, matka go wyciągnęła i odkażała ranę fioletem. Następnego dnia znowu szliśmy się bawić na budowę. Matka

 • Czy to jeszcze nostalgia, czy może już zarozumiałość?

  Wzruszają mnie ludzie, którzy porównują rzeczywistość do tego co było, powiedzmy, dwadzieścia lat temu na tym cudownym zachodzie, bo akurat wtedy tam mieszkali. Większość wypowiedzi zaczynają od - "Bo jak ja mieszkałem/mieszkałam W AMERYCE to...". Ja rozumiem, że nostalgia, że człowiek lubi

 • Nowość: IsaDora Nostalgia

  Kolekcja IsaDora Nostalgia wraca pamięcią do takich ikon mody jak: Brigitte Bardot, Sophia Loren oraz Marilyn Monroe. Modne kolory w tym sezonie to właśnie te, które towarzyszyły aktorkom nie tylko w obrazach filmowych, ale także w życiu kradzionym ciągle przez obiektywy aparatów paparazzich

 • Cztery oblicza kobiety Louis Vuitton

  Najnowsza kolekcja na wiosnę 2011 zaprojektowana przez Marca Jacobsa dla marki Louis Vuitton podzielona została na cztery nurty - 60's style colorama, modern nostalgia, lolita on the road, 50's hollywood glamour. Każdy z nich jest elegancki, szykowny i kobiecy, ale różnią się stylistyką. Kolorowe

 • Rzecz o nostalgii i świecie bez telefonów komórkowych

  Coraz częściej łapię się na spostrzeżeniach, jak nowe technologie zmieniły nasze relacje społeczne, i to zmieniły w sposób, który dla wielu jest irytujący lub bulwersujący. Przykłady? - Kiedyś, jak umawiałam się ze znajomymi w knajpie, to szliśmy tam pogadać. Nie było mowy o tym, żeby każdy siedział

 • Lana Del Rey, królowa retro, w stylowej sesji dla "Madame Figaro" [ZDJĘCIA]

  prestiżowych magazynów. Widzieliśmy ją ostatnio w miesięczniku "Fader" >>, a teraz oglądamy piosenkarkę na łamach francuskiej "Madame Figaro": Madame Figaro Ze zdjęć autorstwa Jamesa White'a bije dokładnie to samo, co z piosenek Del Rey - nostalgia, tajemniczość, magia, smutek, dziewczęcość i wyjątkowy wdzięk