wychowanie

 • Rozwydrzony bachor kontra pyskata baba, czyli czego nie robimy w knajpie

  Rozwydrzony bachor kontra pyskata baba, czyli czego nie robimy w knajpie

  Było tak: rodzice przyszli z małym dzieckiem do jadłodajni. Dziecko darło się przez 40 minut, więc postanowiła je uciszyć (skutecznie) właścicielka knajpy. No i znowu internet podzielony: jedni się oburzają, inni gratulują. Bachory jak zwykle krzyczą najgłośniej.

  Dominika Węcławek
 • Nikt nie zrobi ci większego obciachu niż własne dziecko

  Nikt nie zrobi ci większego obciachu niż własne dziecko

  Czasy, gdy rodzice robili nam obciach minęły już dawno. Hodujemy sobie nowe i nieobliczalne źródło obciachu. Własną piersią wykarmione, genetycznie swojskie i niemodyfikowane, wolne od refleksji, spontaniczne do bólu. Chodzącą bombę szczerości. Dziecko.

  Magda Acer
 • Będąc młodym oprawcą - o wyśmiewaniu się z rówieśników

  Będąc młodym oprawcą - o wyśmiewaniu się z rówieśników

  Sprawa Dominika - 14-latka, który popełnił samobójstwo, zaszczuty przez rówieśników - poruszyła mnie bardzo. Również dlatego, że mogę przywołać z mroków przeszłości niechlubną kartę szkolnego prześladowcy.

  Kasia Nowakowska
 • Tato, dziękuję za to, kim jestem

  Tato, dziękuję za to, kim jestem

  Im jestem starsza, tym bardziej uświadamiam sobie, jak wiele rzeczy zawdzięczam temu, jak traktował mnie tata. Nie chodzi mi o umniejszanie zasług matki w wychowaniu, ale dziś mamy Dzień Ojca, więc chciałabym opowiedzieć wam więcej o tym mężczyźnie.

  Dominika Węcławek
 • Być mężczyzną - Filip Chajzer nie wie, jak to wytłumaczyć dziecku
 • Czy wychowujemy dzieci na cyborgi?

  Czy wychowujemy dzieci na cyborgi?

  Beata Sadowska w tekście na swoim blogu twierdzi, że przez nasze uzależnienie od komórek wychowujemy dzieci na cyborgi. Ja jednak nie byłabym tego taka pewna.

  Anka Rączkowska
 • Dlaczego młode dziewczyny to takie flejtuchy?!
 • Siła to nowe piękno! Jak wytłumaczyć, że waga i obwód w pasie nie są w życiu najważniejsze?
 • "Grzeczne dzieci" wcale nie są dobrze wychowane. Ani bezpieczne
 • Dwoje dzieci - wyobrażenia matki-jedynaczki kontra rzeczywistość
 • Kto się boi różu - koloru, który nie istnieje?

  Kto się boi różu - koloru, który nie istnieje?

  Córeczko zapomnij o różowej sukience. Nie dla ciebie słodkie falbanki. Różowy jest zbyt dziewczyński. Koduje ci rolę w społeczeństwie. Rolę osoby do zadań domowych, takich w kuchni przeważnie. Włożysz różowe ubranie, to wezmą cię za głupią. I twoją matkę też.

  Magda Acer
 • Mroczna strona dzieci: złośliwość i wredność

  Mroczna strona dzieci: złośliwość i wredność

  Wydawać by się mogło, że to tylko niegroźny, miniaturowy człowiek. Wnikliwa obserwacja zwyczajów i zachowań tych podstępnych stworzeń powala jednak wysnuć teorię, że jest to odrębny gatunek. Dziecko - zwierzątko tyleż rozkoszne, co zabójczo przebiegłe.

  Dominika Węcławek
 • 10 rzeczy, których nie nauczyli mnie rodzice (i teraz mam przesrane)
 • Jak zepsuć dziecko (i przy okazji sobie życie)

  Jak zepsuć dziecko (i przy okazji sobie życie)

  Dziecko, jak przekonują nas poradniki, to krynica radości, dumy, a w przypadku kobiet, także laktacji. I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie krótkowzroczność rodziców, którzy chcą za dobrze i rozwijają dzieci za bardzo. Na własną zgubę!

  Bartek Biedrzycki
 • Wystarczy jedna tabletka, by zmienić bachora w cudowne dziecko

  Wystarczy jedna tabletka, by zmienić bachora w cudowne dziecko

  Rodzice, czas zagrać w otwarte karty! Nie posiadacie w domu idealnego dziecka, wiem to. Nie zaprzeczajcie. Założę się, że czasem grymasi, czasem wybrzydza, czasem nie chce zasnąć, albo bywa senne, gdy trzeba się koncentrować. Mam na to lek!

  Dominika Węcławek
 • Jak zachęcić dzieci do czytania książek?

  Jak zachęcić dzieci do czytania książek?

  Co roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego desygnuje jakiegoś Wielkiego Zmarłego na patrona tych kilkunastu miesięcy. W 2015 Wielkim Zmarłym jest Czytań, z tej okazji pojawia się coraz więcej ważnych pytań, na przykład: Jak Zachęcić Do Czytania?

  Dominika Węcławek
 • Zły wpływ - kolega syna psuje mu opinię w szkole

  Zły wpływ - kolega syna psuje mu opinię w szkole

  Jako rodzice bywamy czasem stawiani wobec dylematów, które wydają się jakby żywcem wyjęte z dydaktycznej czytanki. Ale kiedy problem nas dotyczy, to nie tak łatwo o rozwiązanie...

  Nadesłane do Redakcji
 • Daj bliskim coś naprawdę wartościowego: swój czas

  Daj bliskim coś naprawdę wartościowego: swój czas

  Wciąż nam go brakuje i tak trudno go poświęcić. Reglamentujemy go bliskim tak, jak kiedyś władza reglamentowała cukier w PRL. A może zamiast go wciąż wydzielać i poświęcać (co trochę trąci sztucznym patosem), warto się zatrzymać i wspólnie cieszyć chwilą. Czas jest prezentem najcenniejszym.

  Magda Acer
 • Jak uczę dzieci patriotyzmu

  Jak uczę dzieci patriotyzmu

  W Polsce nie jest łatwo być zwykłym patriotą. Patriotyzm szarpią z lewej i z prawej, wsadzają pod tęczę, ciągną do kościoła, wpychają do majtek. O nacjonalizmie to nawet nie ma co wspominać. Sięgnął bruku. Na szczęście są ludzie, którzy chcą tym słowom przywrócić właściwy sens. Ja też spróbuję - zorganizuję swoim synom szczególną lekcję historii.

  Agnieszka Durska
 • Bezdroża bezrefleksyjnej nostalgii, czyli za czym nie warto tęsknić

  Nostalgia - ludzka rzecz. Niemal wszyscy ją odczuwamy i chętnie dajemy się porwać fali pięknych (upiększonych?) wspomnień. Ale czasem ten nurt może okazać się zdradliwy. Jak idące przez internet tsunami pt. "Urodziłem się w latach 70.".

  Kasia Nowakowska
 • Dziewczynko, bądź śliczna i grzeczna!

  Dziewczynko, bądź śliczna i grzeczna!

  Wydaje mi się, że bawienie się lalkami specjalnie dziewczynek nie psuje. Nie sprawia, że stają się głupsze czy mniej zaradne życiowo. Ale są takie słowa, często dziewczynkom powtarzane, na które mam alergię, bo... No właśnie, dlaczego?

  Anka Rączkowska
 • Nie interesuj się lalkami, bo nic dobrego z ciebie nie wyrośnie
 • Czego szkoła nie nauczy?

  Czego szkoła nie nauczy?

  Rok szkolny w toku. Życie rodzinne koncentruje się wokół odrabiania lekcji. Zaczęły się wszy, pyskówki w szatni i wyścigi na najnowsze modele telefonów. Zróbmy więc krótkie zestawienie. Czy wiemy, czego szkoła [podstawowa] nauczy nasze dzieci, a czego my sami powinniśmy dopilnować?

  Agnieszka Durska
 • Wywiad, przesłuchanie a może tortury? Jak wydobyć z dzieci informacje o tym, co się działo w szkole

  Wywiad, przesłuchanie a może tortury? Jak wydobyć z dzieci informacje o tym, co się działo w szkole

  Jedne gadają jak nakręcone, więc z pełnego dygresji strumienia świadomości próbujecie wyłowić perełki i poukładać w logiczną całość w skrytości serca błagając o ciszę. Inne milczą, lub dawkują słowa niczym Paavo Nurmii, czyli bardzo oszczędnie. Jak w takim razie komunikować się z tymi małymi cholerami, żeby dowiedzieć się więcej o ich szkolnej egzystencji?

  Dominika Węcławek
 • Rodzicielstwo ekstremalne: rola sarkazmu w wychowaniu

  Rodzicielstwo ekstremalne: rola sarkazmu w wychowaniu

  Bycie rodzicem nie jest łatwe. Bycie rodzicem z niewyparzoną gębą i skłonnością do ironizowania jest szczególnie ciężkie. Zwłaszcza dla dzieci, które muszą się nauczyć wyczuwać sarkazm w ciepłym głosie mamy i taty. Biedne, biedne maleństwa!

  Kasia Nowakowska
 • 17 najbardziej wkurzających tekstów rodziców

  17 najbardziej wkurzających tekstów rodziców

  Dzieci nas wkurzają. To jasne. Ale myślę, że my - dorośli, nie mniej wkurzamy dzieci. Czym? Pewnie wszystkim. Ale najbardziej swoimi drętwymi tekstami. Przedstawiam kilka, które doskonale pamiętam z własnej młodości. Wraz z uzasadnieniem. Z młodości, rzecz jasna!

  Anka Rączkowska
 • Małe miss, czyli o tym, że dziecko nie jest własnością rodziców

  Małe miss, czyli o tym, że dziecko nie jest własnością rodziców

  Do Polski dotarła plaga konkursów małych miss. Niebawem do zawodów w najmłodszej kategorii staną (zostaną postawione?) nawet czteromiesięczne niemowlaki. Dotarły także Beauty Campy, podczas których dziewczynki uczą się gracji, makijażu i stylizacji. Ich małe uczestniczki mówią, że interesują się modelingiem i shoppingiem... A we mnie ten temat wyzwala ukrytego hejtera.

  Anna Konieczyńska
 • Jak one nas wkurzają: teksty, którymi dzieci katują nas na wakacjach
 • Dziewięć zmian, o których nikt nie uprzedza przyszłych rodziców

  Dziewięć zmian, o których nikt nie uprzedza przyszłych rodziców

  Planujesz powiększenie rodziny? Zaczynasz szykować dom na przyjęcie bobasa? Reorganizujesz swoje życie, żeby zapewnić mu optymalną opiekę? W całym zamieszaniu związanym z szykowaniem wyprawki i słodziutkiego pokoiku może ci umknąć kilka istotnych zmian, które małe dziecko wprowadzi w twoje życie. I nie o wszystkich powiedzą ci w szkole rodzenia.

  Marta Lewin
 • Ewolucja ojca. O wędrówce sprzed telewizora do piaskownicy
Więcej o:

wychowanie