zakaz aborcji

 • Poruszające słowa mamy Izabeli z Pszczyny. 'Śmierć mojej córki niczego nie zmieniła. Strach iść do szpitala'
 • Przełomowy krok ws. aborcji. Chodzi o skandaliczną decyzję szpitala. Wystarczy jedno zaświadczenie

  Przełomowy krok ws. aborcji. Chodzi o skandaliczną decyzję szpitala. Wystarczy jedno zaświadczenie

  To duży sukces FEDERY w zakresie ochrony praw kobiet. Przedstawicielki organizacji wywalczyły ze strony Rzecznika Praw Pacjenta jasne stanowisko, dotyczące legalnej aborcji w publicznych placówkach opieki medycznej. "Odmowa przerwania ciąży, mimo stwierdzonego przez psychiatrę zagrożenia zdrowia psychicznego pacjentki, stanowi naruszenie prawa" - informują prawniczki z fundacji.

  Joanna Zaremba
 • 'Chcieli ze mnie zrobić żywy inkubator'. Tak wygląda piekło kobiet po wyroku TK

  "Chcieli ze mnie zrobić żywy inkubator". Tak wygląda piekło kobiet po wyroku TK

  - Gdy byłam w ciąży, zaczęłam bardzo późno kompletować wyprawkę dla dziecka. Do ostatniej chwili miałam poczucie, że nigdy nic nie wiadomo. Dopiero w 8. miesiącu kupiłam pierwsze śpioszki - mówi dziennikarka Daria Górka, która opisała historie składające się na tytułowe "Piekło kobiet PL". To nie tylko pokłosie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku, delegalizującego aborcję ze względu na ciężkie wady płodu. To także cała otoczka i brak systemowej opieki nad kobietami, które w Polsce zachodzą w ciążę.

  Joanna Zaremba
 • Przechwycił SMS-y żony. Pozywa jej przyjaciółki na 3 mln dolarów za pomoc w aborcji
 • Wyrok ws. Justyny Wydrzyńskiej. 'Nie boimy się prokuratury Ziobry i Ordo Iuris'

  Wyrok ws. Justyny Wydrzyńskiej. "Nie boimy się prokuratury Ziobry i Ordo Iuris"

  Uważam, że te prace społeczne mam odrobione z nawiązką - mówi w rozmowie z kobieta.gazeta.pl Justyna Wydrzyńska, działaczka pro-choice z Aborcyjnego Dream Teamu. We wtorek sąd skazał ją za to, że pomogła kobiecie doświadczającej przemocy domowej uzyskać dostęp do tabletek wczesnoporonnych.

  Joanna Zaremba
 • Działaczka, która pomogła w aborcji, zostanie skazana? Duda w BBC: jestem katolikiem i obrońcą życia
 • Co zmieniło się po dwóch latach od wyroku TK? Uczestniczki protestów: Widzę konsekwencje terroru

  Co zmieniło się po dwóch latach od wyroku TK? Uczestniczki protestów: Widzę konsekwencje terroru

  W sobotę minęły dwa lata od wydarzenia, które diametralne zmieniło życie Polek. Co dziś odczuwają uczestniczki tych protestów, mieszkanki polskich miejscowości, których poczucie niesprawiedliwości i wola walki o swoje prawa wypchnęła wtedy na ulice? W rozmowie z kobieta.gazeta.pl dzielą się swoimi spostrzeżeniami. Konkluzje nie są zbyt pozytywne. Ale wszystkie zgodnie przyznają: nigdy nie zapomną poczucia wielkiego zjednoczenia, które im wtedy towarzyszyło.

  Joanna Zaremba
 • Córka Paula Walkera szczerze o przerwaniu ciąży: 'Ja też stanęłam przed tym wyborem'
 • 'Jeśli odmawia się nam aborcji, żądajmy wszystkiego na piśmie'. Jakie NAPRAWDĘ są prawa Polek po wyroku pseudotrybunału

  "Jeśli odmawia się nam aborcji, żądajmy wszystkiego na piśmie". Jakie NAPRAWDĘ są prawa Polek po wyroku pseudotrybunału

  - Wyrok pseudotrybunału jest tragiczny, błędny formalnie i merytorycznie, szkodliwy dla kobiet. Natomiast przepis, który dzisiaj obowiązuje - o ratowaniu zdrowia lub życia pacjentki - jest wystarczający, tylko trzeba go stosować. To, czego potrzebują lekarze/ki to sygnału i zachęty ze strony władzy, ale też środowisk medycznych, żeby stosować ten przepis i żeby stosować go prawidłowo, a nie zawężająco - komentuje aplikantka adwokacka, prawniczka i wicedyrektorka ds. programowych Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny Kamila Ferenc.

  Aga Kozak
 • Grażyna Torbicka o sytuacji politycznej w Polsce. 'Stajemy się strasznym zaściankiem'
 • Kinga Rusin reaguje na śmierć ciężarnej kobiety. 'Okrutny system cierpień, który zamienił piękno dawania życia w koszmar'

  Kinga Rusin reaguje na śmierć ciężarnej kobiety. "Okrutny system cierpień, który zamienił piękno dawania życia w koszmar"

  W poniedziałek wieczorem w Polsce odbyły się manifestacje pod hasłem "Ani jednej więcej", będące reakcją na śmierć 30-letniej kobiety w ciąży, która zmarła, ponieważ czekano aż obumrze jej śmiertelnie chory płód. Głos w sprawie zabrała także Kinga Rusin, kierując do polityków dosadną wiadomość. - Obyście mieli przed oczami tę kobietę, która miałaby jeszcze przed sobą całe życie - pisała wzburzona.

  redakcja
 • Podanie jej termoforu, przyniesienie ciepłej herbaty, potrzymanie za rękę - nie podlega karze

  Podanie jej termoforu, przyniesienie ciepłej herbaty, potrzymanie za rękę - nie podlega karze

  - Młodzi pytają nas o aborcję w kontekście swojej przyszłości. Martwią się o to, jaki będzie kraj, w którym przyjdzie im żyć. Jakie będą mieli opcje planowania swojej dorosłości, związków, ewentualnej rodziny. Padają pytania, czy antykoncepcja będzie zakazana. Co z opieką podczas porodu? Czy będę mieć jakiś wybór? - mówi Basia Baran, seksuolożka Fundacji SEXEDpl.

  Aga Kozak
 • Gwałt, a po nim kolejna trauma. 'Boi się, że będzie musiała urodzić dziecko gwałciciela' [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

  Gwałt, a po nim kolejna trauma. "Boi się, że będzie musiała urodzić dziecko gwałciciela" [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

  Rocznie w Polsce dochodzi do dwóch lub trzech legalnych aborcji ciąży powstałych w wyniku gwałtu. Tymczasem organizacje kobiece informują, że rocznie dochodzi do ok. 30 tys. gwałtów, a to znaczy, że niechcianych ciąż jest znacznie więcej. - Proszę sobie wyobrazić, co może czuć taka kobieta. Nie dość, że jest przerażona, nie dość, że musi sobie poradzić z ciążą po gwałcie, to jeszcze boi się, że będzie musiała urodzić dziecko gwałciciela. A państwo jej nie pomaga, tylko chce, żeby była wtórnie wiktymizowana, przechodziła przez całe piekło procedur prawnych, żeby dać sobie szansę na przerwanie ciąży w szpitalu, bezpiecznie - mówi w rozmowie z Kobieta Gazeta.pl Kamila Ferenc z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

  Urszula Abucewicz
 • Miały umówione legalne zabiegi przeprowadzenia aborcji. 'Zamknięto im drzwi na ostatniej prostej'
 • Co oznacza czerwona błyskawica? Skąd wziął się symbol Strajku Kobiet?
Więcej o:

zakaz aborcji