emigracja
-
Jest gwiazdą na Instagramie. Niedawno skończyła 96 lat. "Mam marzenia i nie boję się po nie sięgać"
Ma 96 lat i od 11 lat mieszka w Wielkiej Brytanii. W wieku 92 lat postanowiła założyć konto na Instagramie. Dziś Anna Kusiak jest jedną z największych gwiazd polskiego Instagrama. Jej konto obserwuje ponad 90 tys. osób.
-
Antoni Porowski: Ludzie ciągle pytają mnie, dlaczego tak kocham Polskę
Gwiazda "Różowej Brygady": Nie jestem politykiem, nie jestem dziennikarzem, ale pracuję w branży rozrywkowej, gdzie staram się znaleźć jak najwięcej przestrzeni na rozmowę o równych prawach, również w Polsce. Czuję, że to taka sama część mojej tożsamości, tak jak robienie barszczu, kapuśniaku czy żurku.
-
Marta: W Anglii było obrzydliwie, ale wszyscy byli uśmiechnięci i chcieli pomóc. Poczułam, że mamy szansę tu żyć i przeżyć
- Pomagałam ludziom w najprostszych sprawach: zarejestrować się u lekarza, zapłacić rachunek. Myślałam, że z uwagi na język będę pracować z Polakami, ale klientką, której pomagałam najdłużej była kobieta z Nigerii. Ona umiała pisać i czytać, ale jej mąż już nie - mówi Marta Sobiło, którą do emigracji przekonała miłość.
-
"Greckiego chaosu nie udało się ani oswoić, ani polubić" [PIĘĆ HISTORII EMIGRANTÓW]
Wyjechali i nie wrócili - w różnym czasie, z różnych powodów i w różnych momentach swojego życia zdecydowali o przeprowadzce z Polski za granicę. Mieszkają w czternastu krajach na pięciu różnych kontynentach. Nie wszyscy chcą nazywać siebie emigrantami, niektórzy usiłują żyć na dwa domy, jeszcze inni zmieniają swoje zagraniczne miejsca zamieszkania na kolejne.
-
Co dała mi emigracja? Bardzo dużo, ale równie wiele zabrała
Nikt, kto żyje w Polsce mając obywatelstwo, opiekę medyczną (nawet taką kulejącą jak NFZ), prawo jazdy, prawo pobytu w kraju, ubezpieczenie zdrowotne, prawo do głosowania, paszport, prawo do legalnej pracy bez limitów godzinowych, konto w banku, nie zrozumie, jak ciężko jest zaczynać gdzieś bez tego.
-
10 twarzy emigracji, czyli dlaczego (nie) warto wyjeżdżać z Polski
Emigrujemy z różnych powodów, ale niezależnie od nich są czynniki, które sprawiają, że jedni są szczęśliwi zagranicą, a inni przeciwnie. W zrozumieniu tego pomaga spojrzenie na emigrację od środka.
-
"Po trzech latach pracy w Anglii kupiliśmy z mężem trzy mieszkania w Polsce, ale nie widzieliśmy jak posiwieli nasi rodzice" [LIST EMIGRANTKI]
Emigracja to czasem jedyny sposób na lepsze życie. Tyle że to wcale nie przychodzi łatwo. Wymaga wielu wyrzeczeń. Może nawet zbyt wielu?
-
"Dwa powody, dla których wyemigrowałam z Polski i sześć, dla których nie wrócę" [WYZNANIA EMIGRANTKI]
Zdaniem pracującej w Danii Joanny Winkel media powielają stereotyp polskiego emigranta z wyższym wykształceniem, który na Zachodzie zasuwa na zmywaku. Ona jest "białym kołnierzykiem" i ma się w Danii świetnie!
-
"Czy szczęście można osiągnąć tylko uciekając z Polski? Nie byłoby rozsądniej zabrać się wreszcie za zmienianie tego, co nam przeszkadza?" [LIST]
Temat emigracji powraca. Tym razem w kontekście sposobu na to, żeby wreszcie poczuć się szczęśliwym człowiekiem. "Zastanawiam się, czy nie można tego lepszego życia i szczęścia osiągnąć w Polsce? I czy rzeczywiście tam dokąd wyjeżdżacie, znajdujecie to, czego w swoim kraju nie możecie znaleźć?
-
"Jedną ręką przytrzymuję koronę, a drugą szoruję kibel" - gorzko-śmieszne wrażenia Polki z życia w Islandii [WYWIAD]
Aleksandra Islandię potraktowała jako kraj-szalupę ratunkową. Ciężką fizyczną pracą spłacała zobowiązania z Polski i zarabiała na realizację marzeń. Nam szczerze opowiada o byciu "fizolem", walce z szalonym wichrem i kraju, w którym elfy blokują budowę autostrady.
-
Zarabia jako "naga sprzątaczka". Mówi całą prawdę o klientach
-
Jennifer Lopez zapozowała nago. Fani nie mogą oderwać wzroku: "O mój Boże"
-
Wyglądają niepozornie. Tymczasem szklane ampułki są wyjątkoweMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Jajka faszerowane wielkanocnym hitem. Sekret tkwi w jednym składniku
-
Katarzyna Dowbor odmówiła remontu domu. "To mnie po prostu przeraża"
- "X-Factor". W II edycji programu wzięła udział Barbara Kurdej-Szatan
- Dorota Gardias w nagiej sesji zdjęciowej. Fani oniemieli. "Jest ogień"
- Zamiast wyrzucać, połóż na grzejniku. Nietypowy trik z torebką herbaty
- Zamiast kwasu, ten jeden trik makijażowy. Tak gwiazdy powiększają usta bez wypełniaczy
- O 20-latkach mówił, że "takie stare go nie interesują". "Każda dziewczyna chce być trochę zgwałcona"
-
Uświadomcie sobie, że wasze życie to konsekwencja waszych wyborów
O życiowej dojrzałości, odpowiedzialności i fantazji. O przewadze być nad mieć i umiejętności przyznania się do błędu. O tym pisze nasza Czytelniczka.
-
Randka z piekła rodem, czyli rzecz o nauce cierpliwości
Szukanie partnera i randkowanie to sport wyczynowy. Rozczarowaniom towarzyszy zazwyczaj niesmak, niedowierzanie oraz wysoko uniesione brwi - moje. Życie singielki to koszmar.
-
"Bloody Foreigners" - jak zamienić głupi epitet w mądrą akcję społeczną
Grupa polskich emigrantów w Wielkiej Brytanii postanowiła inteligentnie wykorzystać pogardliwe określenie i w ramach kampanii "Bloody Foreigners" namawia innych emigrantów do... oddawania krwi na rzecz lokalnych społeczności.
-
Witamy w polskim kołchozie!
Złe zagraniczne korporacje wykorzystują polskich pracowników? Nasza Czytelniczka przekonuje, że polskie firmy nie pozostają w tyle...
-
Co takiego jest z tą Polską, że rodacy nie chcą tu żyć?!
"Mój poziom cierpliwości i wiary w to, ze tu może być lepiej osiągnął punkt krytyczny i pękła mi żyłka" - pisze nasza Czytelniczka. I punktuje ostro, za co nie poważa naszego pięknego kraju.
-
Wybieram emigrację w trosce o moje dzieci
Polska to nie jest miejsce, w którym człowiek chce wychowywać dzieci? Nasza Czytelniczka ma bogate doświadczenie w mieszkaniu poza granicami naszego kraju. I dzieli się swoimi przemyśleniami.
-
Polska to kraj dla wybranych? - kto jeszcze nie został emigrantem
Jesteśmy kowalami swojego losu - Czytelniczka zwraca uwagę na powszechne, jej zdaniem, zrzucanie odpowiedzialności na rząd, urzędy, państwo, w sytuacjach, gdy winy za niepowodzenia powinniśmy szukać w sobie.
-
Dlaczego nie doceniamy tego, co mamy? Rozważania o Przyszłości
Czytelniczka, licealistka renomowanego liceum w jednym z większych miast Polski zwraca się do nas wszystkich z prostym pytaniem. Czy łatwo będzie udzielić jej mądrej odpowiedzi?
-
Nie znasz się, to się nie wypowiadaj. Jeszcze kilka słów o emigracji
Nie przypuszczałyśmy, że list Nie-emigrantki tak wzburzy krew w niektórych Czytelnikach. Kolejna Czytelniczka pisze do nas w jego sprawie. Czy znajdzie się ktoś, kto zdeklarowaną przeciwniczkę emigracji weźmie w obronę?
-
"Komuś tu zabrakło wiedzy", czyli polemika z listem Nie-emigrantki
Nasz Czytelnik, nieco wzburzony argumentacją Nie-emigrantki, postanowił rozprawić się z jej teoriami.
-
Polak za granicą - całkowita zmiana priorytetów?
"Choć Polska nie jest rajem na ziemi i wcale się tu nie żyje łatwo, to wolimy jeść schabowy w dużym mieszkaniu w Polsce, niż mielonkę w zagranicznej suterenie 10 m2" - pisze nasza Czytelniczka, ostro krytykując politykę wyjazdów za granicę "na dorobek".
-
Ten kraj mnie zawiódł - wyjeżdżam
List naszej Czytelniczki, która wraca do małego miasta z poczuciem klęski, wywołał wiele reakcji. Oto kolejna - list od dziewczyny, która ma poczucie, że jak uciekać, to tylko na koniec świata.
-
Kiedy odtrąbić sygnał do odwrotu? Kiedy wyjechać z Warszawy i wrócić do swojego małego miasteczka? [LIST]
Podobno nadzieja umiera ostatnia. Nie zawsze, ani nie u wszystkich. Do redakcji dotarł e-mail, w którym dziewczyna pisze, że ma zamiar wywiesić białą flagę. Poddaje się. Nie ma sił do walki, ani pomysłu co może zrobić innego niż uciec z dużego miasta do swoich rodziców. I tam żyć, mimo poczucia klęski.