pop

 • Jak zrobić film w weekend i trafić do Cannes, czyli 48 Hour Film Project

  Jak zrobić film w weekend i trafić do Cannes, czyli 48 Hour Film Project

  Czy da się zrobić film w 48 godzin? Okazuje się, że - paradoksalnie - jest to łatwiejsze, niż gdy zakładamy, że poświęcimy na to parę tygodni. - Ograniczenia motywują - przekonuje Agnieszka Sękowska, która z powodzeniem przeniosła konkurs - festiwal 48 Hour Film Project na polski grunt.

  Gosia Tchorzewska
 • Make Life Harder: Pycha jest czymś zabawnym

  Make Life Harder: Pycha jest czymś zabawnym

  Maciej i Lucjan, czyli Make Life Harder, zaczęli od parodiowania bloga Kasi Tusk, ale szybko wyrobili własną markę, choć ukrywają swoją prawdziwą tożsamość. Kilka dni temu miała premierę ich książka, w której drwią z hipsterów, Polaków-cebulaków, z siebie, z nas. W rozmowie błaznują i klną, ale i tak nie do końca potrafią ukryć inteligencję, oczytanie i wrażliwość.

  Kasia Nowakowska
 • Plusy i minusy czytnika (test konsumencki miłośniczki "prawdziwych" książek)
 • Maja Olenderek: Jestem bardziej sobą na scenie niż w prawdziwym życiu

  Maja Olenderek: Jestem bardziej sobą na scenie niż w prawdziwym życiu

  Na scenie pełna energii, charyzmatyczna, na co dzień - raczej skryta i wrażliwa. Maja Olenderek - "frontmanka, ale nie królowa" zespołu Maja Olenderek Ensemble, który właśnie wydał płytę "Bubble Town" - opowiada o komponowaniu piosenek, wymykaniu się z szufladek rynku muzycznego i dlaczego jest "najgorsza na świecie w autopromocji".

  Gosia Tchorzewska
 • Milczący Anioł - Ewa Demarczyk pozostanie tajemnicą

  Milczący Anioł - Ewa Demarczyk pozostanie tajemnicą

  O jej życiu prywatnym wiemy niewiele. Jeszcze mniej o tym, dlaczego postanowiła zejść ze sceny. ?Jest tajemnicą, a my potrzebujemy tajemnic? - mówi Ewelina Karpacz-Oboładze, współautorka książki o Ewie Demarczyk

  Anna Konieczyńska
 • "Miłość", przyjaźń i muzyka

  "Miłość", przyjaźń i muzyka

  Walentynki mogą wywołać w człowieku przesyt tematyką miłości, ale ta "Miłość" jest inna - to jeden z najlepszych dokumentów o muzyce i przyjaźni. Możecie zobaczyć go jeszcze dzisiaj!

  Kasia Nowakowska
 • John Porter: Nie chciałem być retro!

  John Porter: Nie chciałem być retro!

  Angol w Warszawie, jedna z najważniejszych postaci polskiej sceny muzycznej. John Porter mówi nam o swojej najnowszej płycie "Honey Trap?, o pierwszej piosence, którą grał na gitarze i o tym, czy Nick Cave wyzwala polską duszę.

  Kasia Nowakowska
 • 10 patentów na komedię romantyczną dla nowego pokolenia

  10 patentów na komedię romantyczną dla nowego pokolenia

  Po ckliwych romansach lat 90. przyszła pora na obrazoburcze, prowokujące i smutne komedie romantyczne dla współczesnych trzydziestolatków. Bo czy można śmiać się i wzruszać aborcją, samotnością i zdradą?

  Anna Konieczyńska
 • Czesław nie śpiewa, tylko mówi: "WYPIE#$@LAĆ"

  Czesław nie śpiewa, tylko mówi: "WYPIE#$@LAĆ"

  Czesław Mozil wywołał burzę swoim zachowaniem, gdy podczas koncertu w Liverpoolu niezbyt ciepłymi słowy wyprosił pewna damę. Zachowanie owej damy to jednak wyraz skrajnej pogardy, jaką koncertowe bydło płaci artystom za ich występy. Bo płacę i wymagam!

  Dominika Węcławek
 • Kobiety zniszczą legendę "Pogromców duchów"? Według wielu - tak

  Kobiety zniszczą legendę "Pogromców duchów"? Według wielu - tak

  "Znów ta gruba suka zepsuje film", "Jeśli mają zagrać duchy to tak, ja bym się takiego ryja wystraszył" - ogłoszenie obsady trzeciej części "Ghostbusters" sprowokowało masę obrzydliwych komentarzy. Tym razem bowiem z duchami mają walczyć nie pogromcy, a pogromczynie. Skandal!

  Natalia Sosin
 • 8 kobiet, które kocham - od Hildegardy z Bingen do Mel B

  8 kobiet, które kocham - od Hildegardy z Bingen do Mel B

  W życiu każdej kobiety bardzo ważną rolę odgrywają... inne kobiety: matki, teściowe, babki, przyjaciółki, czasem córki. Ale też te, które są dla nas jakimś wzorem, ideałem, punktem odniesienia. Ja mam całą listę takich wspaniałych dam.

  Kasia Nowakowska
 • Dlaczego film "Birdman" dostanie Oscara?

  Dlaczego film "Birdman" dostanie Oscara?

  Co roku, gdy zbliżają się Oscary, bawię się w typowanie. Z reguły waham się przy wyborze najlepszego filmu, bo przynajmniej dwa lub trzy wydają mi się równie mocnymi kandydatami. W tym roku czuję, że jeden wznosi się ponad inne. Niczym Człowiek-Ptak.

  Gosia Tchorzewska
 • Alzheimer: lęk, który narasta

  Alzheimer: lęk, który narasta

  Nie wiadomo, skąd się bierze Alzheimer. Nie ma na niego lekarstwa, choć wielu chorych dożywa późnej starości. Atakuje z zaskoczenia, powoduje powolną degradację. Oglądając film ?Motyl Still Alice? z oscarową kreacją Julianne Moore w roli chorej na Alzheimera 50-latki, boję się coraz bardziej.

  Anna Konieczyńska
 • Przestępca celebrytą? Tak być nie powinno!

  Przestępca celebrytą? Tak być nie powinno!

  Media nadają przestępcom chwytliwe przezwiska, przez co pamiętamy nie o tych, których wspominać powinniśmy. Nazwiska ofiar i okrucieństwo wyrządzone im i ich rodzinom schodzą na dalszy plan.

  Miss Olgu
 • Premiery kinowe, na które czekam w tym roku

  Premiery kinowe, na które czekam w tym roku

  Trwa sezon filmowych nagród i wszyscy nadrabiają zaległości z poprzedniego roku. Ale ja jestem niecierpliwa i chcę już nowych produkcji! Wybrałam cztery filmy, które na pewno będą chciała obejrzeć.

  Miss Olgu
 • Spal żółte kalendarze (i kup nowe, świeżutkie)

  Spal żółte kalendarze (i kup nowe, świeżutkie)

  Co roku to samo - w grudniu o choinkach, stroikach, karpiach, prezentach i świątecznej logistyce a w styczniu - o postanowieniach noworocznych, zmęczeniu zimą. Taki to już wieczny życia krąg, w którym co roku piszemy, czytamy i rozmawiamy z grubsza o tym samym. Na przykład - o kalendarzach.

  Natalia Sosin
 • Produkcje filmowe i serialowe z 2014, które mnie rozczarowały
 • Produkcje filmowe i serialowe z 2014 roku, które mnie zachwyciły

  Produkcje filmowe i serialowe z 2014 roku, które mnie zachwyciły

  2014 był dla mnie rokiem seriali i filmów, które na długo pozostaną w mojej pamięci, choć nie każdy zapamiętam jako "dobre kino". Oczywiście, mój przegląd jest tylko mój i zakładam, że możecie nie zgadzać się z moim osądem co do tych produkcji.

  Miss Olgu
 • Osiem zaskakujących polskich sukcesów w 2014 roku

  Osiem zaskakujących polskich sukcesów w 2014 roku

  Lubimy o sobie myśleć źle i pomniejszać sukcesy. Uwielbiamy wytykać własne wady i maskować solidną czarną chmurą przebłyski słońca. Ale nie tym razem! Rodzime fenomeny nie uszły uwadze ludzi spoza Polski. I są to sukcesy, z których wszyscy możemy się cieszyć.

  Dominika Węcławek
 • Klisze, odbitki, polaroidy. Dlaczego lubię fotografię tradycyjną

  Klisze, odbitki, polaroidy. Dlaczego lubię fotografię tradycyjną

  Jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów - głosi chińskie przysłowie. Ja bym dodała - i więcej niż tysiąc słów jest w stanie zachować uczuć i wspomnień. Dlatego pielęgnuję w sobie staroświecką dziwaczkę: robię tradycyjne zdjęcia i zbieram aparaty analogowe.

  Natalia Sosin
 • Bohaterki nowych czasów: tancerki i wokalistki z bionicznymi protezami rzucają świat na kolana!
 • Intryga w kinie. O grubych machlojach w niecienkich filmach
 • Marzena Sowa: Chciałam, by ludzie z Zachodu dowiedzieli się o polskiej historii
 • Michał Zygmunt: Większość Polaków żyje tylko we własnych fantazjach
 • Agnieszka Zwiefka: mówili o mnie "dili", co znaczy szalona

  Agnieszka Zwiefka: mówili o mnie "dili", co znaczy szalona

  10-letnia Denisa nie słyszy, ale wspaniale tańczy do melodii z bollywoodzkich produkcji. Teraz sama stała się bohaterką filmu. Agnieszka Zwiefka, reżyserka dokumentu "Królowa ciszy", opowiada nam o trzech latach życia na nielegalnym koczowisku oraz wyjaśnia, dlaczego nie chciała nakręcić kolejnego smutnego filmu o romskich dzieciach.

  Kasia Nowakowska
 • Grażyna Plebanek: Mężczyźni są jak patelnia pokryta teflonem

  Grażyna Plebanek: Mężczyźni są jak patelnia pokryta teflonem

  O różnicach między kobietami a mężczyznami, Polakami a nie-Polakami, o literaturze kobiecej i erotycznej, o urwanym guziku i tyglu kulturowym, jakim jest Bruksela, rozmawiam z Grażyną Plebanek, polską pisarką mieszkającą od 10 lat w Belgii, autorką m.in. "Nielegalnych związków", "Dziewczyn z Portofino" czy wydanej kilka miesięcy temu "Bokserki".

  Gosia Tchorzewska
 • Książki, które muszę raz do roku: Gra Endera

  Książki, które muszę raz do roku: Gra Endera

  Czy wiecie, że "Gra Endera" doskonale pasuje do Focha, który "jest skierowany do czytelniczek 30+". Otóż już za chwilę minie 30 lat od jej wydania (1985), a ponieważ jest to książka z gatunku fantastyki naukowej, tym bardziej warto się z nią zapoznać - niektóre z przewidywanych w niej faktów miało już okazję zderzyć się z rzeczywistością.

  Mężczyzna Inaczej
 • Jarosław Kubicki: Przy obrazach Beksińskiego przeżywałem szok - to ja miałem tworzyć takie rzeczy!
 • Pola, Polska i inne problemy

  Pola, Polska i inne problemy

  Felietony Poli Dwurnik, będące zapisem jej berlińskiego życia, wywołały falę tzw. toczenia beki, ale i podniosły się głosy, że "faceta by się tak nie czepiano". No i mamy kłopot, chwalić Poli nie ma za co, a krytykować nie wolno.

  Dominika Węcławek
 • Nowe sceny z życia smoków - rozwiązanie konkursu

  Nowe sceny z życia smoków - rozwiązanie konkursu

  Czytelnicy Focha jak zwykle nie zawiedli - na konkurs literacki, polegający na dopisaniu nowej sceny do kultowej książki Beaty Krupskiej "Sceny z życia smoków", przyszły odpowiedzi, świadczące o dogłębnej znajomości tematu. Publikujemy opowiadania trójki zwycięzców, a właściwie zwyciężczyń. Gratulujemy dziewczyny!

  Zwycięzcy konkursu
Więcej o:

pop