rozmowy bez granic

 • Z Serbii z Polski. 'Pierwsze polskie słowo, które poznałam to kolejka'

  Z Serbii z Polski. "Pierwsze polskie słowo, które poznałam to kolejka"

  Sanja od dwóch lat mieszka w Warszawie. Przeprowadziła się do Polski z Serbii i chociaż początki jej nowego życia nie były łatwe, zakochała się w tym kraju. "To był ciężki początek, ale poczułam, że ludzie w Polsce są wspierający" - powiedziała w rozmowie z kobieta.gazeta.pl.

  Klaudia Kolasa
 • Robi karierę naukową i wychowuje córkę w Polsce. 'Kiedy pierwszy raz zabraliśmy ją do Indii, musiałam wziąć ze sobą polskie zupy'

  Robi karierę naukową i wychowuje córkę w Polsce. "Kiedy pierwszy raz zabraliśmy ją do Indii, musiałam wziąć ze sobą polskie zupy"

  Amrita wraz z mężem i 11-miesięczną Myrą przeprowadzili się do Polski w 2017 roku. Teraz ich córka ma już sześć lat i nie wyobraża sobie życia nigdzie indziej. "W kwietniu byliśmy w Indiach, pierwszy raz od początku pandemii i dla niej to był szok kulturowy. Jak tylko wylądowaliśmy w Delhi, mówiła, że chce wracać do Warszawy, że tęskni" - opowiada Amrita w rozmowie z Gazeta.pl.

  Klaudia Kolasa
 • Hotaru studiuje w Polsce. 'Przygotowałam rodzicom prezentację, żeby wyjaśnić, dlaczego chcę wyjechać'
 • Studentka z Korei Południowej w Polsce: Kiedy chodziłam do liceum, musiałam być w szkole do 21

  Studentka z Korei Południowej w Polsce: Kiedy chodziłam do liceum, musiałam być w szkole do 21

  - W Korei Południowej wszyscy ze sobą konkurują. To jak wyścig. Cały czas trzeba się uczyć, wszyscy są non stop zajęci. W Polsce jest luz pod tym względem. Kiedy wracam autobusem z uczelni, widzę, że o 15 uczniowie już wychodzą ze szkoły. Kiedy chodziłam do liceum, musiałam być w szkole do 21 - opowiada Yunjeong Hwang, która mieszka w Polsce od 2017 roku.

  Klaudia Kolasa
 • Z Indonezji do Polski. 'Urodziłam się jako muzułmanka. Nie wiedziałam, że mam wybór'

  Z Indonezji do Polski. "Urodziłam się jako muzułmanka. Nie wiedziałam, że mam wybór"

  Cztery lata temu pochodząca z Indonezji Emi przyleciała do Polski po raz pierwszy. Brała udział w wymianie studenckiej, podczas której przez siedem miesięcy uczyła angielskiego w szkole w Domaszkowie. Jak wspomina, już na lotnisku doświadczyła polskiej gościnności. Potem wracała tu jeszcze kilka razy i pomimo próśb rodziców, aby ułożyć sobie życie w Indonezji, mieszka w Warszawie. A wkrótce dołączy do niej jej mąż.

  Klaudia Kolasa
 • W Chinach uczyła się o Polsce, teraz tu mieszka. 'Byliśmy pod wrażeniem'

  W Chinach uczyła się o Polsce, teraz tu mieszka. "Byliśmy pod wrażeniem"

  "Raz nauczyciel pokazał nam fragment 'Potopu'. Zobaczyliśmy bohaterów, którzy piją, walczą i krzyczą, a on powiedział, że to pokazuje typowy charakter narodu" - opowiada Cao Yang, która jako swoje polskie imię wybrała "Monika". Studiowała polonistykę w Chinach, teraz kontynuuje naukę w Krakowie.

  Klaudia Kolasa
 • Pochodzi z Etiopii i uczy w polskiej szkole. 'Tu wszystko jest łatwiejsze'

  Pochodzi z Etiopii i uczy w polskiej szkole. "Tu wszystko jest łatwiejsze"

  Hiwote Negash przeprowadziła się do Polski we wrześniu 2016 roku, żeby w Bystrzycy Kłodzkiej jako wolontariuszka uczyć języka angielskiego. Obecnie mieszka w Warszawie. "Kiedy odwiedziłam rodzinę, zorientowałam się, że bardzo narzekam. Standard życia, do jakiego przyzwyczaiłam się w Polsce i standard życia w Etiopii bardzo się różnią" - mówi.

  Klaudia Kolasa
 • Przeprowadziły się do Polski z Białorusi. 'Zostawiłam instrukcję, co robić jeśli nie zadzwonię'
 • Studentka z Zimbabwe w Polsce: Kiedy dotarłam z lotniska do swojego pokoju, rozpłakałam się
 • Narinder przyleciała do Polski z Indii. 'Porzucenie swojej ojczyzny nigdy nie jest łatwe'

  Narinder przyleciała do Polski z Indii. "Porzucenie swojej ojczyzny nigdy nie jest łatwe"

  Otwieram ozdobione żółtymi balonami drzwi i wchodzę do dwupoziomowego salonu kosmetycznego na warszawskiej Ochocie. Narinder swoje klientki przyjmuje w suterenie. Kiedy schodzę po schodach, wita mnie indyjska muzyka, aromat przypraw i krzątające się w kolorowych sari kobiety. Spotkały się, żeby świętować drugie urodziny biznesu swojej przyjaciółki.

  Klaudia Kolasa
Więcej o:

rozmowy bez granic