wychowanie

 • Krzyk jest jak werbalny klaps, więc przestań wrzeszczeć na dzieci
 • Co z tym biciem dzieci? Rozmowa o tym, czy klaps powinien być narzędziem wychowawczym

  Co z tym biciem dzieci? Rozmowa o tym, czy klaps powinien być narzędziem wychowawczym

  Zadziwiająco wiele osób uważa klapsy za nieszkodliwe, a zarazem niezbędne narzędzie wychowawcze. Popularne jest twierdzenie, że klaps dany w ?słusznym? celu nie jest przemocą i nie wyrządza krzywdy dziecku, a jedynie dyscyplinuje je. Jak to jest naprawdę z tymi klapsami zapytałam, wcielając się w adwokata diabła, panią Martę Skierkowską, psycholożkę z Fundacji Dzieci Niczyje.

  Marta Lewin
 • Te przeklęte, toksyczne matki - jak z nimi wygrać?

  Te przeklęte, toksyczne matki - jak z nimi wygrać?

  O tym, że nie trzeba patologii, by młodzi żywili uraz do swoich rodziców, wiemy nie od dziś. Nie brak na ten temat naukowych publikacji, równie dużo w tym temacie odnajdziemy w dziełach popkultury. Tabu przestaje być natomiast zupełnie inna sytuacja - kiedy w teoretycznie normalnej rodzinie matka zaczyna nienawidzić własne dzieci.

  Dominika Węcławek
 • 'Nie lubię swoich dzieci' [LIST]

  "Nie lubię swoich dzieci" [LIST]

  Rodziny się nie wybiera. Co zrobić, gdy kocha się swoją rodzinę, bo przecież to rodzina, ale nie przepada za tym, jakimi są ludźmi?

  Nadesłane do Redakcji
 • Przetrwaj to sam - zanim cię aresztują

  Przetrwaj to sam - zanim cię aresztują

  Wczoraj policja zatrzymała mężczyznę, który biwakował z synkiem we własnoręcznie zrobionym szałasie na warszawskim Bemowie. Sprawa, choć nie do końca jasna, a za to nadmiernie rozdmuchana, dała mi do myślenia. Bo pokazuje brzydkie prawdy o współczesnym świecie: obszar wolności się kurczy, dziecko jest dla społeczeństwa problemem, zaś ojciec jest z zasady podejrzany.

  Kasia Nowakowska
 • Czy klaps jest zły? A uderzyłbyś dorosłego, który działa ci na nerwy?

  Czy klaps jest zły? A uderzyłbyś dorosłego, który działa ci na nerwy?

  Uderzasz w pupę. Pupa jest miękka, nie będzie mocno bolało. Poza tym pamiętasz, jak ojciec ci tłumaczył, że pupa jest do bicia. Albo trzepniesz po rączkach. Po rączkach to nawet w zasadzie nie jest klaps, bo wiadomo, pupa jest od klapsów. No i nie bijesz z całej siły. Przecież nie chcesz sprawić bólu, tylko chcesz, żeby sobie ten rozbisurmaniony dzieciak dobrze i na całe życie zapamiętał, czego nie wolno!

  Marta Lewin
 • Zadanie na wakacje: pozbądźmy się zadań domowych!

  Zadanie na wakacje: pozbądźmy się zadań domowych!

  Hej, rodzice, słyszycie to? No właśnie. Nikt nie woła. Wreszcie wakacje. Teoretycznie, jako matka dzieciom powinnam naprzemiennie zgrzytać zębami i szlochać z tęsknoty. Zgrzytać, gdy pytają, kiedy skończę pracę, szlochać, kiedy dzwonią, pytając kiedy przyjadę. A ja tymczasem się cieszę. Wiecie czemu? Bo wreszcie mamy dwumiesięczną przerwę w tych cholernych zadaniach domowych.

  Dominika Węcławek
 • 12 ojców: feminiści, rozwodnicy, finansiści i filozofowie

  12 ojców: feminiści, rozwodnicy, finansiści i filozofowie

  Antologia "Jestem Tatą!? mówi nie tylko o ojcostwie, ale też o partnerstwie, społeczeństwie, historii, ewolucji czy zmierzchu cywilizacji. Słowem: można się z niej dowiedzieć więcej niż sugeruje tytuł. I warto!

  Dominika Węcławek
 • Dziewięć rzeczy, których masz nadzieję, że twoje dziecko nie zrobi publicznie (zrobi na pewno)
 • Dziewięć mądrości, których dorośli mogą (i powinni!) nauczyć się od dzieci

  Dziewięć mądrości, których dorośli mogą (i powinni!) nauczyć się od dzieci

  Wydaje się, że to dorośli wychowują i uczą najmłodszych. Czy na pewno? Ja się całkiem sporo nauczyłam od moich dzieci. Czy jesteś rodzicem, czy dopiero planujesz nim zostać, czy też może nigdy nim nie będziesz, te proste zasady, według których działają dzieci, warto zastosować w swoim życiu.

  Marta Lewin
 • Kieszonkowe - dawać czy nie?

  Kieszonkowe - dawać czy nie?

  Dzieci to wielkie pochłaniacze pieniędzy, a im większe dziecko, tym wyraźniej zarysowuje się problem finansowania. Ostatnio - jako matka już-za-chwilę-pierwszoklasistki - zetknęłam się z problemem kieszonkowego. Tak, świadomie użyłam słowa "problem". Dwa razy. Bo wiele wskazuje, że nie jest to wcale prosta sprawa.

  Kasia Nowakowska
 • Pożywka dla pedofila czy chore rodzicielskie ambicje? O teledysku 'Chandelier' Sii
 • Matko, czy na pewno możesz mieć wszystko?

  Matko, czy na pewno możesz mieć wszystko?

  Oszukali nas. Nakłamali. Powiedzieli, że my, matki, wszystko możemy mieć, że wszystko jest możliwe. Że dziecko nie przeszkadza ani w życiu, ani w karierze. Na wszystko wystarczy czasu. Bo przecież liczy się JAKOŚĆ, a nie ILOŚĆ.

  Anka Rączkowska
 • 16 powodów, dla których fajnie być mamą nastolatka [LIST]

  16 powodów, dla których fajnie być mamą nastolatka [LIST]

  Nasza Czytelniczka postanowiła podzielić się spostrzeżeniami na temat uroków bycia mamą nastolatka. To wiele wyzwań i wiele wzruszeń, choć czasami człowiek żałuje, że nie pokroił i nie zjadł dzieciątka, gdy jeszcze było zbyt małe, żeby stawiać opór.

  Nadesłane do Redakcji
 • 16 powodów, dla których fajnie być mamą

  16 powodów, dla których fajnie być mamą

  Dziś Dzień Matki, więc nie napiszę o pracy w biurze, tylko o ciężkiej orce na ugorze - o wychowaniu. Bo wychowanie to najcięższa praca, najtrudniejsze zadanie, które przede mną stoi. Serio? Nie do końca.

  Biurwa
 • Jeśli nie komunia, to co? Czy rekompensować dziecku brak białej sukienki?

  Nie wierzę w Boga. Nie chodzę do kościoła. Moje dzieci nie chodzą na religię. I niby wszystko ok, nie czuję się jakoś specjalnie dyskryminowana, tylko już się martwię (na ulubiony "zapas?), co będzie, jak moja młodsza dorośnie do komunii. I dowie się, że nie dla niej sukienka, przyjęcie i stosy prezentów.

  Anka Rączkowska
 • 'Monster High' i inne potwory - skąd czerpać dobre wzorce dla dziewczynek?

  "Monster High" i inne potwory - skąd czerpać dobre wzorce dla dziewczynek?

  Jest wiele chorób zakaźnych, które dzieci przynoszą z instytucji edukacyjnych. Oprócz ospy czy szkarlatyny są to również okresowe mody na określone bajki czy serie zabawek. Jako rodzica niepokoi mnie przekaz, jaki niosą niektóre z nich. Na szczęście nie jest jeszcze tak źle, bym nie mogła stworzyć lepszej jakościowo alternatywy i pokazać córkom, że nie tylko paskudne lolitki w miniówach są cool.

  Kasia Nowakowska
 • Jak rozpętałam II wojnę domową, czyli o tym, czy Rodzinka.pl łagodzi konflikt pokoleń

  Jak rozpętałam II wojnę domową, czyli o tym, czy Rodzinka.pl łagodzi konflikt pokoleń

  Bezstresowe wychowanie w duchu "Rodzinki.pl" to jeden wielki blef. Jak każda dobrze przyrządzona popkulturowa papka, serial działa łagodnie przeczyszczająco. Pokazuje bezstresowe wychowanie, podszyte staroświecką surowością. Ale wbrew pozorom nowoczesne metody wychowawcze wcale nie osłabiły rodzicielskich zapędów kontroli i manipulacji. Jak się z tego wyzwolić?

  Anna Konieczyńska
 • Kłamstwa, które mówisz dzieciom, by mieć (pozornie) święty spokój
 • Co z tą samodzielnością? Jak wychowywać żeby dać wsparcie, ale nie zagłaskać?

  Polskie dzieci ponoć nie lubią wyprowadzać się od swoich rodziców. Tak gdzieś przynajmniej do trzydziestki. Chyba, że tych rodziców stać na to, żeby wynająć im mieszkanie i dać na utrzymanie. Wtedy luzik, nie ma sprawy. Ale i tak wpadną do mamy kilka razy w tygodniu na przepierkę i obiadek. Bo dlaczego nie? Przecież mama kocha, więc i obiad da, i brudne skarpety wypierze. A właściwie to pralka pierze, co nie?

  Anka Rączkowska
 • Nadmiar opieki szkodzi? O wychowywaniu 'przegranych'

  Nadmiar opieki szkodzi? O wychowywaniu "przegranych"

  Nowy trend w świadomym rodzicielstwie! Na razie głównie w zachodnich serwisach parentingowych, u nas nieśmiało jeszcze, na blogach, kwitnie nowa myśl: a co jeśli wychowujemy nasze dzieci ZA BARDZO? I hodujemy pokolenie osób niesamodzielnych?

  Kasia Nowakowska
 • Nie ograniczajmy krytyki do mężczyzn - wychowaliście takie pokolenie

  Nie ograniczajmy krytyki do mężczyzn - wychowaliście takie pokolenie

  Przeczytałam komentarz Krystyny Jandy na temat niewychowania, czy też złego wychowania mężczyzn. I, o ile zjawiska opisane przez panią Jandę są naganne, o tyle nie podpiszę się pod jej stwierdzeniem, że takich wychowali (wychowały?) mężczyzn. To krzywdzące i dla wychowujących, i dla mężczyzn.

  Natalia Sosin
 • 10 wkurzających pytań, które słyszysz jeśli masz tatuaże
 • Faceci to chamy, bo tak ich wychowują kobiety?

  Nasza Czytelniczka wkurzona na źle wychowanych facetów wystosowała interesujący apel. Podpisujemy się pod nim, choć my akurat stosunkowo rzadko trafiamy na takie chamskie przypadki.

  Nadesłane do Redakcji
 • Zarwane noce - jedna z pięciu najbardziej inspirujących rzeczy w świecie młodych rodziców
 • 'Bojowa Pieśń Tygrysicy', czyli wychowanie przez upokarzanie

  "Bojowa Pieśń Tygrysicy", czyli wychowanie przez upokarzanie

  Kilka tygodni temu podziwiałam heroiczny wysiłek, z którym pan Thompson wychował i (prawdopodobnie) wyprowadził na ludzi dwanaścioro dzieci. Choć metody były bardzo surowe, a niekiedy pozostawiały, w Waszej opinii, wiele do życzenia, to komentarze pod tekstem zawierały jednak sporo aprobaty. Czy będzie tak i tym razem?

  Agata Połajewska
 • Między bohaterem a nieudacznikiem - ojcowie na pełen etat

  Między bohaterem a nieudacznikiem - ojcowie na pełen etat

  Ojciec na urlopie wychowawczym to wciąż raczej ewenement niż powszechne rozwiązanie. Odbiór społeczny też jest niezbyt zachęcający. - Oczekiwania społeczne wobec mnie były minimalne, wystarczyło, że dziecko przeżyje, a dom nie runie - wspomina jeden z moich rozmówców. Tata z dzieckiem, w domu? Wiadomo: bezrobotny albo inny nieudacznik... Posłuchajcie ojców, którzy zdecydowali się zostać z dziećmi w domu.

  Dominika Węcławek
 • 'Przestańcie walczyć o oceny dzieci. To nie sprawi, że będą szczęśliwe' [LIST]
Więcej o:

wychowanie