nauka

 • Kobiecość czyli co?

  Czym jest rozwój dla współczesnej kobiety? Robieniem na drutach, warsztatem z bębniarstwa, dodatkowym szkoleniem czy rozmową z mądrą osobą? O tym że zawsze warto nad sobą pracować i dbać o samą siebie opowiada AGNIESZKA ŚWIRSKA, Dyrektorka Ogólnopolskiego Festiwalu Rozwoju Osobistego Kobiet PROGRESSteron, socjolożka, trenerka umiejętności społecznych.

  Rozmawiała Joanna Biszewska
 • Szczęście i ból wypisane na twarzy

  Kobieta ma tyle lat na ile zasługuje. Tak mawiała Coco Chanel i miała rację. Nawet jeśli odziedziczyłyśmy dobre geny, to i tak stres, styl życia, choroby i rozstania odbiją się na twarzy.

  joanna biszewska
 • Sprawdź ile naprawdę masz lat?

  Dbasz o siebie, wysypiasz się, nie przesadzasz z używkami? Jeśli tak, to z pewnością nie wyglądasz na starszą niż jesteś. Wykonaj pięć proponowanych przez nas ćwiczeń i oblicz ile lat ma twoje ciało i umysł.

  joanna biszewska
 • Rok 2011 bez kupowania ciuchów. Możliwe?

  Szafa się nie domyka, a ty nadal nie masz w co się ubrać? Z każdej wyprawy do centrum handlowego wracasz z torbą nowych ubrań? Nie jesteś osamotniona. Australijka, blogerka Jill Chivers również cierpiała na zakupoholizm. Aby zerwać z nałogiem kupowania wymyśliła roczny plan odzwyczajania się od bezsensownych zakupów.

  spiro33
 • Pomagamy na co dzień czy od święta?

  Czy angażowanie się w akcje charytatywne i pomaganie słabszych i biedniejszym podczas świąt stanie się w Polsce - tak samo jak np. w Ameryce czy Wielkiej Brytanii - stałym elementem świątecznych przygotowań? Wszystko wskazuje na to, że tak.

  jolbi
 • Kulturalny grudzień

  Nie daj się zwieść Mikołajom i przedświątecznym promocjom. W grudniu oprócz bombek i choinki mają miejsce ciekawe, kulturalne wydarzenia. I niekoniecznie są to Mikołajki.

  karola kołodziejczyk
 • Dwuznaczność gejszy

  Dwuznaczność gejszy

  Od XVII wieku ta wysublimowana profesja ewoluuje i nieustannie budzi podziw. Nie przestaje intrygować i wzbudzać zachwyt w tak zwanym świecie Zachodu. Mimo, iż Kraj Kwitnącej Wiśni coraz bardziej fascynuje to przeważnie nasza wiedza o nim jest znikoma.

  Anna Karolina Koman
 • Wyraź siłę kolorem

  Wyraź siłę kolorem

  Czy zastanawiałaś się nad tym, dlaczego wchodząc do sklepu zawsze sięgasz po te same kolory? Według psychologów kolory wybieramy podświadomie. Co mówią o nas kolory i dlaczego zdradzają więcej niż słowa?

  Jolbi
 • Charakter a sport

  Charakter a sport

  Aktywność ruchowa pozwala zachować dobrą kondycję i ułatwia kształtowanie wymarzonej sylwetki. Każda z nas stawia sobie jednak inne cele, mamy też różne upodobania. Dlatego tak ważne jest właściwe dopasowanie rodzaju aktywności do naszego charakteru i temperamentu.

  Katarzyna Bigos
 • Enneagram: poznaj swój typ osobowości

  Enneagram: poznaj swój typ osobowości

  Co sprawia, że jedne z nas są pełnymi pomysłów optymistkami, a inne zamkniętymi w sobie tradycjonalistkami? Co decyduje o naszych pragnieniach i lękach? Według enneagramu, o tym, kim jesteśmy decydują...przeżycia z dzieciństwa lub wczesnej młodości. Enneagram wyróżnia 9 typów osobowości. Dowiedz się, którym z nich jesteś?

  Spiro
 • Czy Madonna odda córce koronę?

  Czy Madonna odda córce koronę?

  Lourdes Ciccone ma zaledwie 13 lat, ale zachowuje się i pracuje jak doświadczona kobieta biznesu. W Stanach właśnie trafiła do sklepów zaprojektowana przez nią kolekcja ubrań inspirowana stylem matki z początków lat 80-tych. Czy Madonna jest gotowa na to, aby oddać koronę ambitnej córce?

  Jolbi
 • Kobiety z patentami

  Kobiety z patentami

  "Po co tu przyszłyście? Mężów szukać?" - potrafił zapytać kolega z ławki. Teraz studenci pytają o wiek, dzieci, ulubione marki samochodów, mrugają i ukradkiem robią zdjęcia telefonami komórkowymi. Jak radzą sobie kobiety-wynalazczynie, naukowcy, narzeczone, żony i matki?

  Dominika Karp
 • Być mężczyzną w XXI wieku

  Macho czy metroseksualny, żyjący pod presją czy wieczny chłopiec bez zobowiązań. Łajdak czy ofiara? Jaki jest współczesny mężczyzna? Jak sobie radzi? Co chce osiągnąć i jak do tego dąży?

  Oprac. Małgorzata Szamocka na podstawie badania Discovery Channel ?Species: Praktyczny przewodnik po świecie młodych mężczyzn?
 • Czy państwowe studia wyższe powinny być odpłatne?

  Czy państwowe studia wyższe powinny być odpłatne?

  Trwają prace nad projektem wprowadzenia częściowej odpłatności za studia na uczelniach państwowych. Zdaniem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jeśli chcemy, aby uczelnie wypuszczały dobrych specjalistów, musimy dokonać odważnych zmian w systemie finansowania studiów. Czy jest to sposób na podniesienie jakości szkolnictwa? Jak uniknąć stworzenia bariery w dostępie do nauki dla mniej zamożnych młodych ludzi? A może jest to pogwałcenie prawa powszechnej dostępności do szkolnictwa, jakie gwarantuje nam Konstytucja RP? Podyskutuj o tym na: www.poradnikdomowy.pl

  Opracowanie: Agata Domańska
 • Żegnaj szkoło?

  Pierwszego września pięć milionów uczniów rozpoczyna rok szkolny. Jednak około stu z nich nie usłyszy dzwonka, nie włoży uroczystego stroju. Dlaczego? Bo rodzice postanowili sami je uczyć.

  Małgorzata Szamocka
 • Czy ocena z religii powinna być wliczana do średniej ocen?

  Czy ocena z religii powinna być wliczana do średniej ocen?

  Rozporządzenie ministra oświaty, zgodnie z którym stopień z religii wliczany będzie do średniej ocen, budzi duże kontrowersje. Czy nie jest to naruszenie wolności wyznania i rozdziału państwa od Kościoła? Jak należy potraktować uczniów, którzy religii nie wybiorą, a w ich szkołach nie są prowadzone zajęcia z etyki? I wreszcie - czy w ogóle można oceniać wiarę? Bo jak wskazuje doświadczenie, katecheci wystawiają często stopnie nie z wiedzy religijnej, lecz z pobożności. Podyskutuj z nami na stronie www.poradnikdomowy.pl

  Opracowanie: Agata Domańska
 • Minimum obiektywnej wiedzy

  Jest kilka faktów i zależności związanych z homoseksualizmem, z którymi trudno przebić się do świadomości społecznej

  Wiesław Sokoluk
 • Król męskich kompleksów

  U mężczyzn intensywne lęki i kompleksy są umiejscowione głównie w jednym organie: źródłem wiecznych zmartwień jest penis, a konkretnie jego rozmiary. I nic dziwnego, zgodnie z tradycją ta część ciała symbolizuje męskość oraz możliwości seksualne.

  Anna Dodziuk
 • Czy likwidacja gimnazjum to dobry pomysł?

  Czy likwidacja gimnazjum to dobry pomysł?

  Samobójstwo Ani z Gdańska, którą do tego czynu doprowadziło zachowanie kolegów z gimnazjum, sprowokowało dyskusję nad tym, jak radzić sobie z młodzieżą, która w wieku dorastania zostaje wyizolowana ze swojego dotychczasowego środowiska. Czy powinniśmy zrezygnować z tego stopnia edukacji? A może zamiast likwidować gimnazja, po prostu je zreformować? Podyskutuj o tym: www.poradnikdomowy.pl.

  Opracowanie: Agata Domańska
 • Pomóż swemu dziecku dorosnąć

  Pomóż swemu dziecku dorosnąć

  Odpowiedzialność, rozsądek, samodzielność - z tym kojarzy się nam dorosłość. Tymczasem, jak wynika z testu przeprowadzonego w jednym z gimnazjów, dojrzały człowiek to ten, kto ma dowód osobisty, może prowadzić samochód, wziąć ślub bez zgody rodziców i kupować alkohol...

  Marzena Borkowska
 • Wybrać optymalną metodę - rozmowa z seksuologiem

  Świadome macierzyństwo to przywilej dzisiejszych czasów, dar, jaki kobieta otrzymała od świata nauki. To coś, o czym nasze babki mogły jedynie pomarzyć. Wypadałoby więc, abyśmy potrafiły z tego przywileju korzystać. O antykoncepcji rozmawiamy z Ewą Żeromską, seksuologiem.

  rozmawiała: Maja Zawistowska
 • Gdy dziecko jest zbyt ambitne

  Gdy dziecko jest zbyt ambitne

  Na okrągło siedzi z nosem w książkach. Wszystkie sprawdziany zalicza na piątki. Samo z własnej woli startuje w olimpiadach. Koleżanki ci zazdroszczą. Kiedy jednak patrzysz na zmęczoną twarz swojej pociechy, boisz się, że to się może źle skończyć. I, niestety, możesz mieć rację.

  Magda Borowska
 • Czy w szkole powinny być lekcje wychowania patriotycznego?

  Czy w szkole powinny być lekcje wychowania patriotycznego?

  "Kto ty jesteś? Polak mały"... Ten wierszyk znają chyba wszystkie dzieci. Ale czy rozumieją jego sens? Czy wiedzą, czym tak naprawdę jest patriotyzm? Przecież człowiek nie rodzi się z poczuciem własnej tożsamości. Gdzie w takim razie powinno się je zdobywać? Czy szkoła to dobre miejsce do nauki patriotyzmu? Podyskutuj z nami na stronie www.poradnikdomowy.pl

  Agata Domańska
 • Testy dla kierowców po 70. roku życia?

  Niektórzy uważają, że najgorszymi kierowcami są kobiety. Inny rozpowszechniony wśród prowadzących pojazdy przesąd mówi, żeby się strzec mężczyzn w kapeluszach. No i ci tzw. niedzielni kierowcy. A jak to jest ze starszymi osobami za kierownicą? Czy wiek czyni z nich gorszych kierowców? Czy osoby po siedemdziesiątce powinno się sprawdzać i badać częściej niż innych?

  Agata Domańska
 • Czy lekarze mają prawo strajkować?

  Gdy ktoś walczy o swoje prawa, popieramy go... do chwili, gdy nie uderza to w nas. Bo przecież nie lubimy stać w korkach, kiedy ktoś blokuje jezdnię, nie chcemy godzinami czekać na samolot, gdy protestują pracownicy lotnisk. A jak to jest ze strajkującymi lekarzami?

  Agata Domańska
 • Czy warto cierpieć dla urody?

  Lifting, liposukcja, powiększenie biustu - na te zabiegi decyduje się coraz więcej kobiet. Na pewno i wam niejednokrotnie przyszło do głowy, że operacja plastyczna to nie byłby wcale taki zły pomysł.

  Opracowanie: Agata Domańska
 • Naucz się języka barw

  Naucz się języka barw

  Kolory bez wątpienia wpływają na nasze samopoczucie - mogą dodawać energii lub uspokajać, ułatwiać koncentrację albo wzmacniać pewność siebie. Warto poznać ich wymowę.

  P.D.
 • Jestem dumny z sukcesów żony

  Jestem dumny z sukcesów żony

  Sukces żony to dla związku ważny sprawdzian. Staje się raptem sławna, popularna, a może nawet bardziej ceniona od swojego męża. A on? Jeśli się z tego cieszy, jest naprawdę świetnym facetem.

  Małgorzata Szamocka
 • Robię to dla siebie

  Robię to dla siebie

  Dopóki kobieta nie powie: ?Dość!?, jej życie może toczyć się w rytmie nieprzerwanego ciągu obowiązków. Wierzymy, że musimy się bardziej troszczyć o innych niż o siebie, że nie mamy czasu na swoje pasje. A jednak ten czas można znaleźć. Trzeba tylko siły i stanowczości, by go dla siebie zachować.

  Autor: Małgorzata Szamocka
Więcej o:

nauka

 • Buty do nauki chodzenia

  Dobre czyli jakie? Pierwsze buciki niemowlęcia powinny wspomagać go w nauce chodzenia. Buty sięgające powyżej kostki delikatnie ją podtrzymują i jednocześnie stabilizują piętę. Obuwie nie może uciskać paluszków, dlatego wybierajmy modele z zaokrąglonym noskiem.Wybierając buciki dziecięce zwracajmy

 • Nauka spadania. Byli sobie samobójcy

  Właściwie to bardziej komedia niż dramat. I może jest naiwna, może upraszcza, ale mnie rozbawiła i podniosła na duchu. Może to była kwestia dość paskudnego, wciąż jeszcze zimowego dnia, a może po prostu "Nauka spadania" ma w sobie sporo serca. Oto w sylwestra tuż przed północą na dachu londyńskiego

 • Jak zmobilizować się do nauki? Wasz własny poradnik!

  Najczęściej do nauki motywują Was rodzice, którzy przypominają, że bez tego nigdy niczego nie osiągniecie. Czasem jednak ich słowa działają odwrotnie niż by chcieli - dzieci reagują na podobne uwagi buntowniczo, nie chcą by ktokolwiek im rozkazywał, nie rozumieją perspektywy swoich rodziców

 • Nauki przedmałżeńskie - czego jeszcze o nich nie wiesz?

  " - zaznacza. A z tym w wielu przypadkach jest problem, bo najczęstszym powodem, dla którego pary decydują się na ślub kościelny nie jest wcale głęboki związek z Bogiem, ale chęć pokazania się w sukni swoich marzeń i romantyczna droga do ołtarza. To rodzi pewne problemy, gdyż narzeczeni przychodzą na nauki

 • LEGO stworzyło klocki do nauki alfabetu Braille'a

  Innowacja wśród klocków LEGO Fundacja LEGO Foundation i Grupa LEGO zdecydowały się na inicjatywę, której celem jest pomoc dzieciom niewidomym i słabowidzącym w nauce czytania poprzez zabawę. We wrześniu do sprzedaży trafią specjalne klocki do nauki alfabetu Braille'a. Klocki duńskiej marki

 • Nauki przedmałżeńskie - sprawdź, co musisz o nich wiedzieć

  Ile trwają nauki przedmałżeńskie - czy istnieje droga na skróty? Odpowiedź na pytanie ile trwają nauki przedmałżeńskie, nie jest oczywista, wszystko zależy od konkretnej parafii. Może to być zarówno okres dwóch miesięcy jak i weekendowe spotkanie. Z zapisem na kurs przedmałżeński nie warto zwlekać

 • Pokój dziecięcy - jak urządzić idealne miejsce do nauki dla dziecka

  W wielu rodzinach są dzieci w wieku szkolnym, na różnych etapach edukacji. Nie pozostaje to bez wpływu na mieszkanie, układ i organizację miejsca do nauki. Powstaje pytanie, jak najlepiej, najbardziej ergonomicznie zaaranżować takie miejsce. Fot. amimckaydesign.com Pokój, w którym chcemy

 • Pokój dziecięcy - jak urządzić idealne miejsce do nauki dla dziecka

  W wielu rodzinach są dzieci w wieku szkolnym, na różnych etapach edukacji. Nie pozostaje to bez wpływu na mieszkanie, układ i organizację miejsca do nauki. Powstaje pytanie, jak najlepiej, najbardziej ergonomicznie zaaranżować takie miejsce. Pokój, w którym chcemy zorganizować kącik do nauki

 • Skarbonki dla dzieci - skuteczna nauka oszczędzania!

  Skarbonki dla dzieci - czy potrzebne? Zastanawiasz się czy Twojemu dziecku potrzebna jest skarbonka? Pomyśl. Do 18 roku życia dzieci zawsze utrzymują rodzice i to właśnie na nich ciąży obowiązek wychowania, dbania o zaspokojenie potrzeb materialnych i nauka dobrych nawyków. Co dzieje się później