pop
-
Tomasz Stańko: Sztuka to nie jest jedzenie, nie można dawać jej po równo wszystkim
O tym, kiedy właściwie kompozycja zaczyna swoje życie, dlaczego w dobie internetu młodym muzykom jest trudniej niż w czasach Krzysztofa Komedy i co wspólnego ma jazz z fizyką kwantową, przed wyjątkowym koncertem "December Avenue" opowiada nam Tomasz Stańko.
-
Aktorzy na czterech kołach. Patryk Mikiciuk opowiada o historii samochodowego kina
Jednym z najlepszych czterokołowych aktorów jest ford mustang z 1968 r. Zagrał w fenomenalnej scenie pościgu wraz z dodgem chargerem w filmie "Bullit". Na Oscara zasługuje też bmw 540 z filmu "Ronin", gdyby statuetki przyznawano czterokołowym aktorom. Niektóre filmy ogląda się tylko dla nich. A niektóre historie zabytkowych samochodów można by z powodzeniem wykorzystać na doskonały filmowy scenariusz. W kinie akcji!
-
Na listopadową nudę: fascynujące pożeracze czasu
W listopadzie poszukuję uparcie zajęć, które nie zmuszają mnie do wyjścia z domu. Sytuację ratują seriale, filmy i książki, ale ciągłe przyjmowanie pop-papki zaczyna mnie czasem nudzić. W takich momentach sięgam po coś zupełnie innego - wiedzę kompletnie bezużyteczną i podglądanie cudzych pasji.
-
To one stworzyły potwora - gwiazdy mojej młodości
"Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci". Dzisiejsze trzydziestolatki nasiąkały za młodu sączonym z VIVY i MTV jadem feminizmu, stąd wszystkie problemy Wszechświata.
-
Gaja Grzegorzewska: Kobiece bohaterki muszą być trochę sukowate, żeby były ciekawe
O jej prozie mówi się, że jest "męska", bo ostra i brutalna. Swoje powieści kryminalne osadza w Krakowie, który nie ma nic wspólnego z miastem z turystycznych folderów - to gród Cracka, którym rządzą narkotykowi władcy i dresiarze z maczetami. Gaja Grzegorzewska opowiada nam o literaturze neo-noir i swojej ostatniej powieści "Betonowy pałac".
-
Wszystko o Evie (Green) i trochę o serialu "Dom grozy"
Dziś polska premiera serialu "Dom grozy" ("Penny Dreadful") - jeśli jesteście fanami horrorów, wiktoriańskiego Londynu oraz Evy Green, to musicie oglądać. Jeśli żadna z powyższych rzeczy was nie pociąga - trudno. Oglądajcie z patriotycznego obowiązku, bo autorem niesamowitej muzyki jest wybitny polski kompozytor Abel Korzeniowski.
-
"Kobiety mają problemy, bo są kobietami" - portret Oriany Fallaci
Imponująca, nieugięta, charyzmatyczna, wybuchowa, dociekliwa, okrutnie zdolna i bardzo inteligentna. Taka była Oriana-dziennikarka. Może warto do tego obrazka dołączyć "drugą stronę medalu": jaka była Oriana-kobieta? Na to pytanie wyczerpująco odpowiada książka Cristiny De Stefano "Oriana Fallaci. Portret kobiety".
-
Bo czymże jest piosenka bez pokrycia? (część 1)
Mężczyzna Inaczej w trosce o nasze jesienne wieczory podsyła pakiet swoich ulubionych "pokryć". Do porównywania z oryginałami. I nucenia.
-
10 powodów, dla których warto polubić Taylor Swift
Spece od rynku muzycznego przewidują, że już w pierwszym tygodniu Taylor Swift sprzeda milion egzemplarzy nowej płyty "1989". W Stanach jest gwiazdą numer jeden, młodą królową popu, ulubienicą fanów w wieku od 0 do 99. W Polsce uważa się ją co najwyżej za następczynię Britney Spears. Dlaczego Polacy jej nie lubią i dlaczego polubić, a przynajmniej wzgardliwie uszanować, powinni?
-
Vincent V. Severski: Szpiegiem jest się do końca życia
Improwizacja! To jest wielka zaleta polskich szpiegów. Jesteśmy do tego doskonale przygotowani. Polscy oficerowie wywiadu są świetni - mówi Vincent V. Severski, autor wydanej właśnie powieści ?Nieśmiertelni?, który sam działał przez 26 lat pod przybraną tożsamością.
-
Działa jak kwas hialuronowy za 800 złotych, a kosztuje 1 zł. Prosty trik na zmarszczki
-
Małgorzata Kożuchowska na zdjęciu w bikini. Fani: " No coś Ty, chyba jakiś żart"
-
Anna Lewandowska ma strój kąpielowy, który jest modny od lat! Bardzo podobny fason kupisz za 39,99 zł
-
Jak szybko ochłodzić wnętrze nagrzanego auta? Koniecznie wypróbuj ten darmowy trik
-
Brigitte Bardot nie chciała być matką. Mąż ją do tego zmusił. "Więźniarka swojego ciała"
- Niezawodny trik, który ułatwia mycie okien. Dzięki niemu już nigdy nie zobaczysz smug na szybach!
- Emerytura dla urodzonych po 1948. Teraz o wypłatę świadczenia będzie łatwiej. ZUS wprowadził nowe zasady
- Awolusi: Droga od "ręce na kołdrę!" do uwalniającej przyjemności bywa bardzo trudna
- Wyprzedaż w CCC! Piękne i wygodne sandały za 44,99. Podobne są też w Deichmannie
- Skuteczny trik na bujne hortensje i rododendrony. Jest szybki i banalny w przygotowaniu
-
Reklama dźwignią ściemy? O "skradzionym" telefonie Maffashion
Wszyscy znamy się na marketingu i komunikacji oraz na polityce, medycynie, samolotach i innych dziedzinach. Jesteśmy po prostu najlepsi! Czyżby dlatego zrobiło nam się przykro, gdy jedna z firm telekomunikacyjnych z pewną blogerką wkręciła nas na cacy? Przecież na co dzień dajemy się robić w jajo bez problemu!
-
Piotr Pędziszewski: Nikt nie wierzył, że da się pokazać inne oblicze tego sportu
Jak opowiadać z uczuciem o krwawym sporcie oraz o tym, co łączy boks z teatrem, opowiada trójmiejski fotoreporter Piotr Pędziszewski, laureat Nagrody Grand Press Photo 2015 w kategorii Sport.
-
Zmartwychwstanie bogini - o upadku i powrocie do życia Nigelli Lawson
Na ich historii brukowce żerowały miesiącami. Uwielbiana przez miliony fanów na całym świecie autorka książek i programów kulinarnych okazuje się narkomanką a jej mąż-milioner to damski bokser. Ale ta historia nie kończy się upadkiem. Nigella się podnosi.
-
Adidasy, walkamany i ratraki - marki, które zawłaszczyły język
Czy zastanawialiście się, jak często korzystacie z nazwy jakiejś marki jako synonimu nazwy przedmiotu? Ja, przyznaję się bez bicia, dość często. Na rynku jest wiele towarów, które dzięki swojej sile oddziaływania mają wpływ na język potoczny. Przynajmniej ja to tak odbieram.
-
Zygmunt Miłoszewski: "wkurw polski" to cecha, która nas identyfikuje jako naród
- Fajne rzeczy wykuwają się z buntu, przekory, niezgody. Wkurw jest do pewnego stopnia twórczy, choć utrudnia życie codzienne, ale w sumie wolę go od tej atmosfery wiecznego zadowolenia zachodnich społeczeństw.- mówi Zygmunt Miłoszewski. Rozmawiamy tuż po premierze jego najnowszej książki "Gniew" - ostatniej z serii o superprokuratorze Teodorze Szackim.
-
Logo srogo (świadczy o nas)
Nasza Czytelniczka zadumała się na sprężynowym logiem i Polską. Pierwsi do krytyki, ostatni do myślenia? Czy to my?
-
Polaku, nie narzekaj! Łona i Webber wysyłają dźwiękową pocztówkę - wy też możecie!
Tadkowi przeszkadza właściwie wszystko - zimny kotlet, karłowata roślinność i nieinspirujący krajobraz. Maria też nie lubi polskiej rzeczywistości. Szczecińscy artyści Łona i Webber nagrali zabójczo zabawną piosenkę o wiecznym polskim narzekaniu i zrobili z niej pocztówkę dźwiękową. A ja postanowiłam poważnie sobie z nimi o tym porozmawiać.
-
David Bowie jest najlepszy
W listopadzie ukaże się autorska składanka "Nothing Has Changed", na której David Bowie zebrał swoje najlepsze piosenki. To świetna okazja, by ułożyć własną listę "best-ofów".
-
Nie ma to jak zapach książki?
Jestem patologicznym czytaczem książek. Czytam, kiedy tylko mogę - w autobusach, pociągach, w kolejkach, oczywiście w domu. Dość długo opierałam się kupieniu czytnika książek elektronicznych, powtarzając frazes ?nie ma to jak zapach książki?. Och, w jakże wielkim byłam błędzie!
-
Teledysk z tyłkiem: pochwała pełnego ciała czy kolejny kłamliwy kanon?
Amerykanka Meghan Trainor, rozmiar co najwyżej 42, w przeboju "All About That Bass" śpiewa o tym, że kochanego ciałka nigdy za dużo, piętnując jednocześnie "chude zdziry", które tyłeczka zdatnego do kręcenia i potrząsania nie mają. Czy pochwała krągłych pośladków jest równie szkodliwa jak promowanie rozmiaru zero?
-
Bogowie się nie wahają - rozmowa z Krzysztofem Rakiem, scenarzystą świetnych "Bogów"
Jeden z najlepszych polskich filmów. Doskonały, mocny, wbija w fotel. "Ta historia musiała zostać sfilmowana, aż dziwne, że nikt tego wcześniej nie wziął" - mówi Krzysztof Rak, autor scenariusza. Jacy są według niego "Bogowie"?
-
Muzyczna jesień: rockandrollowi samobójcy, nostalgiczne dziewczyny i przyczajony Szatan
Nie interesujecie się muzyką? To dobrze, ona też się wami nie interesuje. Po prostu powstaje. Radzę wam jednak dobrze - odkurzcie odtwarzacze i podłączcie dobre głośniki, nadciąga złota polska jesień piosenkowa.
-
Prawie wszystko, czego możecie się dowiedzieć o pracy w biurze z ośmiu teledysków
Prawda o pracy w biurze jest tu brutalna jak kibic na Żylecie. Godziny przed komputerem wloką się niemiłosiernie, a bohaterowie muzycznych historii w zasadzie marzą tylko o tym, żeby wyrwać się z korpo-klatki. Generalnie nuda. Mimo tego dostrzegłam też jasne punkty. I uprzejmie donoszę, że z teledysków można dowiedzieć się ważnych rzeczy.
-
Igor Mitoraj sprawiał, że ludzie czuli się szczęśliwi
Jego rzeźby niektórych zachwycają, inni upatrują w nich skrajnego kiczu, ale nie sposób przejść obok obojętnie (choćby ze względu na rozmiar!). Katarzyna Szczerbowska po śmierci Igora Mitoraja przedstawia impresyjny szkic jego sylwetki.
-
30 lat minęło... Z tego połowa razem!
Jesteśmy w tym samym wieku. Znamy się już kilkanaście lat. Spotykamy się raz do roku i spędzamy razem bardzo intensywne 10 dni. Jest dużo wzruszeń, trochę śmiechu, sporo fascynacji, momentami bywa nudno. Ale jestem mu wierna.
-
Jak żyć pani Leno, czyli o tym jaką dziewczyną (nie) jest "Dziewczyna"
Nie jestem obiektywna, bo kocham Lenę Dunham miłością ślepą. Bez dystansu i wahania pokochałam też jej książkę "Not That Kind of Girl". To trochę tom wspomnień, trochę poradnik, trochę manifest feministyczny, trochę jeden wielki żart. I sto procent Leny. Jej niedojrzałego, wkurzającego i zmanierowanego głosu (pokolenia) chce się słuchać.
-
Klapa, zajawka i zjawiskowy Kot - co tam w kinach piszczy
Boję się chodzić na polskie filmy, bo bywają tak smutnymi rozczarowaniami, że zapomina człowiek potem o tym, że widział kiedyś i jakieś dobre. Ale teraz się tyle w kinach dzieje, że musiałam się przekonać na własnej skórze. No i mam, co chciałam.
-
Zazdrość i głód (logiki?)
O sprawie z Anią Rubik, anoreksji, logice, hejtach, zespole Aspergera i społecznej odpowiedzialności celebrytów - o tym jest właśnie Foch Gościnny, którego strzela Dorota Próchniewicz.
-
Gotham, zombie i agent Coulson - jesień serialożercy
Choć od wczoraj wszyscy fani seriali żyją głównie wieścią o powrocie na mały ekran legendarnego "Twin Peaks", to jednak nim wyjaśni się tajemnica Czarnej i Białej Chaty (jeśli się wyjaśni), przed nami kawał czasu. Który najlepiej wypełnić innymi serialami. Takimi, jak mający jutro polską premierę "Gotham".
-
Pięć albumów muzycznych, bez których nie mogę żyć
"Muzyka łagodzi obyczaje? jak mawiał Jerzy Waldorff. Zgadzam się z panem Waldorffem, a od siebie dodam, że dla mnie muzyka jest nieodłączną częścią życia, zaś moje ulubione płyty są po prostu nieodłączną częścią mnie.